هدف بزرگ اپل؛ استخراج از زمین ممنوع!

آیا تا کنون به این فکر کرده‌اید که آیفون شما از چه چیزی ساخته شده است؟ بحث ما بر روی هارد، پردازنده و … نیست، سوال این است که این قطعات خود از چه موادی ساخته شده‌اند و منشا آن‌ها از کجاست؟ اگر بخواهیم منصفانه پاسخ دهیم بسیاری از ما حتی لحظه‌ای در گذشته به این مسئله فکر نکرده‌ایم. اغلب گوشی‌های هوشمند امروزی ادغام تقریبا ۷۰ عنصر جدول تناوبی هستند؛ این دستگاه‌ها ترکیبی تا ۶۲ فلز و اغلب تا ۱۶ عنصر نادر جهان هستند. این می‌تواند به این معنا باشد که آیفون صرف نظر از تکنولوژی آن یک محصول نیمه قیمتی محسوب گردد؟

اپل به تازگی گزارش مسئولیت زیست محیطی ۲۰۱۷ را منتشر کرده است و در آن، ابتکار خود را برای توقف استخراج از زمین جهت تولید محصولات را، شرح داده است. این کمپانی قبلا در رسوایی مربوط به کودکان و استخراج کبالت در کنگو گرفتار شد چون کودکان بخشی از عناصر مورد نیاز برای تولیدات محصولات اپل را استخراج می‌کردند. اپل در گزارش جدید خود وعده داده که با توجه به تعییرات آب و هوایی و منابع زمینی محدود، قصد ساخت محصولات خود را به طور کامل از مواد بازیافتی دارد.

این کمپانی کوپرتیونیی یکی از پیشگامان در روی آوردن به مواد بازیافتی و تولید پایدار است. در یک مصاحبه اختصاصی با Vice، معاون محیط زیست، سیاست و طرح‌های اجتماعی اپل، لیزا جکسون، اعتراف کرد که کمپانی کمی از پروژه عصبی است، چون آن‌ها هنوز نمی‌دانند دقیقا باید برای رسیدن به هدف چگونه عمل کنند. او تشریح کرد که هدف نهایی کمپانی این است که آیفون و سایر گجت‌ها از قطعات با کیفیتی که حاصل مواد بازیافتی است تولید گردند.

اپل از این واقعیت آگاه است که تا ۱۰ الی ۱۵ سال دیگر ما ممکن است نتوانیم برخی از عناصر کلیدی مورد نیاز برای عملکرد تلفن‌های هوشمند را از زمین استخراج کنید. تحقیقی در سال ۲۰۱۳ در دانشگاه بیل برای جایگزین‌های ۶۲ فلز مورد استفاده در گوشی‌های هوشمند صورت گرفت. اما در نهایت جایگزین‌ها حتی نزدیک عملکرد خوب در مقایسه با ماده اصلی نشدند.

اگر بخواهیم از بحث محیط زیست و تخریب آب و خاک هم دور شویم، باز هم باید شرایط فاجعه بار در بسیاری از معادن را در نظر گرفت. کارکنانی که هیچ قانونی برای آن‌ها رعایت نمی‌شوند و ردپای آن‌ها در محصولات لوکس مورد استفاده ما دیده می‌شود. تغییری که اپل در نظر دارد، برای همه تقریبا یک تغییر مثبت خواهد بود.

اپل می‌خواهد یک الگوی جهانی در این حوزه باشد. در حال حاضر ۹۶ درصد انرژی مورد استفاده اپل تجدید پذیر است. خوشبختانه مسئولیت زیست محیطی به یک فضیلت میان کمپانی‌های بزرگ از نظر عموم تبدیل شده است و تولید کنندگان نمی‌توانند مسئله‌ای با این اهمیت را نادیده بگیرند.

همچنین بخوانید:  گزارشی تاسف بار، رد پای کودکان کار در محصولات اپل، سامسونگ و سونی

منبع Vice
از طريق 9to5Mac
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.