بررسی زمان معرفی و عرضه آیفون 8

هر کسی که شایعات آيفون 8 (یا آیفون ادیشن یا آیفون X) را دنبال کرده باشد می‌داند که این دستگاه یک گوشی هوشمند قدرتمند است و با امکاناتی که دارد هر کسی را مجاب به خرید می‌کند. ماه‌ها است که شایعات، گزارش تحلیلگران و طرح‌های شماتیک مربوط به این دستگاه منتشر می‌شوند و قطعا هر چه به زمان معرفی نزدیک‌تر شویم تعداد آن‌ها افزایش می‌یابد.

اپل می‌خواهد با عرضه یک گوشی انقلابی دهمین سالگرد عرضه گوشی‌های هوشمند را جشن بگیرد و از سوی دیگر جوی که به خاطر نبود تغییرات رادیکالی در آیفون به وجود آمده را از بین ببرد. نهایتا تا اواخر سال جاری میلادی این گوشی جذاب باید به دست کاربران برسد.

انتظار اغلب این است که آیفون 8 در کنار آیفون 7s و آیفون 7s پلاس در شهریور ماه معرفی شود و در ماه بعدی در دسترس کاربران قرار گیرد که البته با توجه به فاصله زمانی تقریبا زیادی که مانده است احتمال تغییر شرایط وجود دارد. در این مطلب تمام شایعات و گزارشات در نظر گرفته می‌شوند.

چندین گزارش در رابطه با تاخیر در عرضه آیفون 8 به خاطر مشکلات پیش آمده جهت تعبیه اسکنر اثر انگشت در صفحه نمایش منتشر شده است. در گزارش دیگری اشکالات فنی در اسکنر سه بعدی دوربین جلو، که جهت احراز هویت استفاده می‌شود، علت تاخیر عرضه آیفون 8 ذکر شده بود. همچنین گفته می‌شد که تولید پایین صفحه نمایش‌های اولد باعث این اتفاق می‌شود که البته از سوی برخی از تحلیلگران تکذیب شد. مینگ چی‌-کو معتقد است که اسکنر سه بعدی چهره ممکن است سه تا شش ماه عرضه آیفون 8 را به تاخیر بی‌اندازد.

کمپانی سامسونگ که گفته می‌شود مسئول تولید صفحه نمایش‌های اولد آیفون 8 است، قصد داشت در پرچمدار امسال خود، گلکسی S8، اسکنر اثر انگشت را در صفحه نمایش تعبیه کند که موفق به این کار نشد و این اسکنر به پشت دستگاه منتقل گردید. پس با این وجود سامسونگ در حال حاضر تکنولوژی چنین کاری را ندارد و باید اپل راهی پیشنهاد دهد و یا خود سامسونگ تغییری ایجاد کند، که برای محصول خود نتوانست. در حال حاضر تمام گزارش‌ها به معرفی آیفون 8 در شهریور (سپتامبر) ماه سال جاری اشاره داشتند. طبق گزارشات فعلی در بهترین شرایط ممکن است آبان ماه این دستگاه در دسترس کاربران قرار گیرد و در بدترین سناریو به بهمن و اسفند (2018) موکول شود.

برای معرفی دستگاه به نظر نمی‌رسد که اپل شهریور ماه را از دست بدهد. کنفرانسی که سال‌هاست در سپتامبر برای معرفی آیفون‌های جدید برگزار می‌شود بهترین فرصت برای رونمایی از آیفون ویژه می‌باشد. از سوی دیگر بعید به نظر می‌رسد که کاربران تا سال 2018 برای داشتن آیفون معرفی شده در سپتامبر 2017 صبر کنند و اپل نیز فصل تعطیلات و هیجان به وجود آمده از معرفی را از دست نخواهد داد. مدت‌ها است که کاربران آیفون منتظر دستگاهی این چنینی با قابلیت‌های جذاب همانند شارژر بی‌سیم و صفحه نمایش اولد هستند و دور از ذهن است که عرضه این دستگاه به سال 2018 موکول شود.

برخی شایعات دیگر به عرضه همزمان آیفون 8 با سری آیفون 7s اشاره داشته‌اند که طبق آن‌ها آیفون 8 با موجودی محدود عرضه می‌شود که از نظر من نیز این اتفاق معقول‌تر از سایرین است. اپل در عرضه AirPods که هنوز هم تحویل آن در صورت سفارش آنلاین شش هفته زمان می‌برد، و یا مدتی که طول کشید آیفون 7/7 پلاس به قفسه فروشگاه‌ها برسند، چنین سیاستی را پیاده کرد.

اپل با موجودی محدود غریبه نیست و نباید انتظار آن را داشت که برای آیفون 8 بخواهد آن را تغییر دهد. کمبود موجودی می‌تواند به خاطر بازده تولید پایین یا تقاضای بالا به سادگی رخ دهد و یا شاید هر دوی آن‌ها در کنار هم. در هر صورت نتیجه این می‌شود: آیفون 8 در فروشگاه‌ها به سختی پیدا شده و در صورت سفارش آنلاین نیز مدت زمان طولانی را باید صبر کنید. در کشور عزیزمان نیز با این شرایط شاهد قیمت‌هایی نجومی و بسیار بالا خواهیم بود که سودجویان از آن به نحو احسن استفاده می‌کنند.

یک سوال ساده: برای شما مهم است که اپل چه زمانی آیفون 8 را روانه بازار کند؟ ترجیح می‌دهید که با موجودی محدود در ماه سپتامبر عرضه شروع شود و یا با تاخیر و موجودی عمده؟