آموزش کامل نصب بازی و برنامه با استفاده از نرم افزار iTools

نرم افزار iTools در اصل یک برنامه‌ی چینی میباشد که بدلیل کارکرد بسیار عالی، به زبان انگلیسی نیز ترجمه شده و در سراسر جهان کاربران زیادی برای مدیریت آیفون، آیپاد تاچ و آیپد خود از آن استفاده میکنند. یکی از مهمترین قابلیت های آیتولز، امکان نصب برنامه و بازی کرک شده و کرک نشده بر روی آیفون، آیپاد تاچ و آیپد میباشد. در این مطلب در اپل اپس قصد داریم آموزش اختصاصی و کامل نصب بازی و برنامه بر روی آی دیوایس را به شما عزیزان آموزش دهیم.

 

قبل از شروع آموزش لازم است چند مورد را انجام دهید تا در اجرای آموزش به مشکل برنخورید:

 • اگر قصد نصب برنامه و بازی کرک شده داشته باشید، حتما باید دیوایس را جیلبریک کرده باشید

برای آموزش جیلبریک آی او اس از طریق Taig و PP میتوانید این آموزش ها را مطالعه کنید:

جیلبریک از طریق TaiG  –  جیلبریک از طریق PP  –  جیلبریک از طریق TaiG برای سیستم عامل مک

 • از طریق سیدیا توییک Appsync را نصب کنید
 • جدیدترین ورژن نرم افزار iTunes را از این لینک دانلود و نصب کنید
 • جدیدترین نسخه‌ی نرم افزار iTools برای ویندوز و مک را از لینك های زیر دریافت كنید
 • باید یک اپل آیدی و پسوورد آنرا داشته باشید (خرید اپل آیدی از فروشگاه اپل اپس)
 • حتما لازم است قبل از استفاده از آیتولز، نرم افزار آیتیونز را نصب و باز کرده باشید و از طریق وارد کردن اپل آیدی و پسووردتان در قسمت Authorize Computer، سیستم تان را با استفاده از اپل آیدی خودتان تایید کرده باشید. بدون انجام عملیات آتورایز، نمیتوانید از آیتولز استفاده کنید

دانلود iToos نسخه مك (بدون كرك)

دانلود iToos نسخه ویندوز (CH) (بدون كرك)

دانلود iToos نسخه ویندوز (EN) (كرك شده)

نکاتی که لازم است بدانید تا بتوانید برنامه یا بازی را نصب کنید:

 • نرم افزار و بازی های کرک شده‌ای که میخواهید نصب کنید را باید قبلا دانلود کرده باشید و بر روی سیستم تان ذخیره داشته باشید؛ اپ های کرک شده قابل بروزرسانی یا دانلود از طریق آیتولز نمیباشند
 • اپ های اورجینال دانلود شده از طریق آیتیونز را میتوانید با نرم افزار آیتولز نیز نصب کنید. قابلیت آپدیت و بروزرسانی آنها نیز وجود دارد و میتوانید نرم افزارهایی که با اپل آیدی خودتان دانلود کرده‌اید را نصب و آپدیت کنید (به طور مستقیم از خود آیتولز و بدون نیاز به آیتیونز)
 • از طریق نرم افزار آیتولز میتوانید هر نرم افزاری را نصب و حذف کنید
 • فرمت نرم افزارها و بازی های آی او اس، ipa میباشد و فرمت های دیگر پشتیبانی نمیشوند
 • اپ های اورجینال بر روی دیوایس های جیلبریک شده نیز نصب میشوند
 • بعد از نصب برنامه از طریق آیتولز میتوانید به فایل ها و محتویات آن برنامه از طریق کامپیوتر دسترسی داشته باشید
 • قابلیت اجرای نرم افزارهای آی او اس با استفاده از آیتولز بر روی کامپیوتر وجود ندارد

 

 • برای نصب برنامه‌ی کرک شده، نیازی به اینترنت و داشتن اپل آیدی نیست
 • برای نصب برنامه های اورجینال دانلود شده از آیتیونز، نیازی به اینترنت و داشتن اپل آیدی نیست (برای آپدیت آنها لازم است)
 • باید فضای کافی برای نصب برنامه و بازی مورد نظر بر روی دیوایس موجود باشد (حجم اکثر برنامه ها بعد از نصب، بیشتر از حجم خود فایل ipa میشود)
 • باید نسخه‌ی آی او اس تان برای نصب برنامه کافی باشد (حداقل ورژن آی او اس مورد نیاز برای نصب یک برنامه، در توضیح آن برنامه در اپ استور نوشته میشود)
 • شما نمیتوانید برنامه های دانلود شده با یک اپل آیدی دیگر را نصب کنید؛ مگر اینکه آن برنامه کرک شده باشد و دیوایس شما نیز جیلبریک باشد
 • آیتولز کاری به نرم افزارهای نصب شده از طریق برنامه های دیگر، آیتیونز و … ندارد و تنها برنامه هایی را اسکن میکند (برای آپدیت) که از طریق آیتولز نصب کرده باشید
 • فرقی نمیکند اپ های کرک شده را از سایت های اینترنتی دانلود کرده باشید یا از طریق مموری از دوستتان گرفته باشید، تنها لازم است که فرمت ipa باشد و بر روی سیستم تان ذخیره شده باشد

 

آشنایی با محیط iTools

در این آموزش ما از جدیدترین ورژن آیتولز یعنی ورژن 3.1.9.8 سال 2015 استفاده کرده‌ایم. دیوایس مود استفاده نیز آیفون 5s با آی او اس 7.1.1 جیلبریک شده میباشد. سیستم نیز دارای ویندوز 7 است (ورژن ویندوز، آی او اس و نوع دیوایس هیچ تفاوتی ندارد. تنها نکته‌ی مهم، جیلبریک بودن یا نبودن دیوایس است)

حال با کلیک کردن بر روی آیکون نرم افزار، iTools را بر روی کامپیوتر خودتان باز کنید. محیط نرم افزار قبل از اتصال دیوایس به کامپیوتر، مشابه تصویر زیر است:

1- iTools first page

ما در این آموزش با تب های Device و Applications کار میکنیم و برای نصب بازی یا برنامه کاری با تب های دیگر نداریم.

 

وارد کردن نرم افزارها و بازیهای آی او اس به نرم افزار iTools:

قبل از شروع نصب، لازم است که اپ ها و بازی هایی که دانلود کرده اید را در نرم افزار آیتولز وارد کنید. این فایل ها که همگی باید دارای فرمت ipa باشند، از دو طریق قابل وارد کردن به آیتولز هستند (اپ های اورجینالی که از آتیونز دانلود کرده باشید، خودشان به طور اتوماتیک وارد آیتولز میشوند و نیاز به انجام کاری ندارند؛ در این مثال ما از قبل نرم افزار Hay Day را از آیتیونز دانلود کرده بودیم و همانطور که میبینید این نرم افزار وارد آیتولز شده است):

2- apps first page

 

1- وارد کردن از طریق منو

وارد تب Applications شوید. در منوی بالایی بر روی Add کلیک کنید تا پنجره‌ی پاپ آپ باز شود. در این مرحله شما باید به محلی که فایل ipa را ذخیره کرده‌اید بروید و با انتخاب آن فایل، بر روی import کلیک کنید تا وارد آیتولز شود. من از قبل بازی Hungry Sharks را از اپل اپس دانلود کرده‌ام و در دسکتاپ ذخیره کرده‌ام:

3- importing apps by menu

گزینه های Delete و Refresh نیز همانطور که از نامشان پیداست، برای حذف برنامه ها از لیست (نه از روی دیوایس) و بروز کردن لیست برنامه ها کاربرد دارند.

 

2- وارد کردن از طریق رها کردن و کشیدن (Drag And Drop)

شما میتوانید از طریق گرفتن آیکون نرم افزارها و کشیدن و رها کردن آنها در محیط آیتولز نیز آنها را وارد کنید. در مثال زیر میبینید که من آیکون بازی Clash of Clans را میکشم و در صفحه‌ی آیتولز رها میکنم تا این نرم افزار وارد آیتولز شود:

4- importing apps by drag and drop

 

اتصال دیوایس به کامپیوتر

بعد از وارد کردن نرم افزارها حالا قصد دارم دیوایس را به کامپیوتر متصل کنم (البته ترتیب این دو کار مهم نیست و بعد از اتصال دیوایس نیز میتوانید اپ ها را وارد کنید). کافی است دیوایس را از طریق کابل USB به کامپیوتر متصل کنید و صبر کنید تا اطلاعات آن در تب Devices نمایش داده شود؛ اینکار با توجه به حجم دیوایس، اپ ها و سخت افزار کامپیوترتان ممکن است چند دقیقه طول بکشد:

5- connected Device

 

نصب برنامه

حال که مراحل بالا را انجام داده‌اید، همه چیز برای نصب برنامه آماده است. در این آموزش ما نرم افزار KentScan  را نصب خواهیم کرد و قبلا آنرا وارد آیتولز کرده‌ایم. برای اینکار ابتدا وارد تب Applications میشویم و سپس نرم افزار KentScan را انتخاب میکنیم. بعد بر روی دکمه‌ی instal در جلوی نام آن کلیک میکنیم تا نصب آغاز شود:

6- select for install

بعد از اینکه نصب با موفقیت به پایان برسد، عبارت installed در کادر جلوی آن نمایش داده میشود. همچنین شما میتوانید از منوی بالایی نیز با کلیک کردن بر روی دکمه‌ی install، برنامه را نصب کنید. برای نصب چندین برنامه به طور یکجا نیز میتوانید همه‌ی آنها را انتخاب کنید و بعد بر روی install کلیک کنید تا همه‌ی آنها با هم نصب شوند:

7- installing apps

 

حذف نرم افزار، بکاپ گیری و دسترسی به فایل های برنامه ها

برای اینکار کافی است به قسمت Applications در زیر نام دیوایس بروید تا لیستی از تمام اپ های نصب شده در آن برایتان نمایش داده شود. سپس میتوانید بر روی دکمه‌ی Uninstall برای حذف، دکمه‌ی Back Up برای بکاپ گیری و دکمه‌ی File Share برای دسترسی به محتویات برنامه ها کلیک کنید؛ اینکار از طریق منوی بالایی نیز قابل انجام است:

8- uninstall and backup apps

مانند قابلیت های قبلی، شما در این مرحله نیز میتوانید چندین برنامه را انتخاب کنید و سپس همه‌ی آنها را به طور یکجا حذف کنید یا ازشان بکاپ بگیرید.

 

آپدیت و بروزرسانی برنامه ها

همانطور که گفتیم، شما میتوانید از طریق آیتولز برنامه های اورجینالی که از آیتیونز نصب کرده‌اید را آپدیت کنید. کافی است به قسمت Updatable در زیر نام دیوایس بروید تا آپدیت ها نمایش داده شود. در این آموزش ما نرم افزار اورجینالی را نصب نکرده‌ایم اما نرم افزار باز هم اسکن خود را انجام میدهد و ورژن جدید بازی Clash of Clans را تشخیص داده است. البته بدلیل اینکه این نسخه کرک شده است، قابلیت آپدیت آن وجود ندارد.

اما برای نرم افزارهای اورجینال میتوانید بر روی دکمه‌ی Upgrade کلیک کنید تا آپدیت آنها انجام شود:

9- update apps

 

تبریک میگوییم؛ با انجام مراحل بالا شما توانستید به طور موفقیت آمیز و از طریق iTools، بر روی آیفون، آیپاد تاچ و آیپدتان یک نرم افزار نصب کنید. برای استفاده از دیگر قابلیت های آیتولز، آموزش های اختصاصی دیگر را در اپل اپس دنبال کنید.