مبانی امنیت: تنظیمات و نکات امنیتی‌ که دارندگان آیفون و آیپد باید بدانند

درست است که قرار نیست یک خرابکار یا نهاد امنیتی به گوشی شما نفود کند تا آخرین اطلاعات اسنپ‌چتتان را به سرقت ببرد، اما این بدان معنا نیست که حریم خصوصی و امنیت شما مهم نیست. از آن جایی هر روزه اطلاعات مختلفی را در فضاهای ذخیره‌سازی آنلاین و روی گوشی‌های هوشمندمان ذخیره می‌کنیم، نیاز است که اطلاعات کافی از مبانی امنیتی روی گجت‌هایمان به دست بیاوریم و با رعایت آن‌ها ریسک به سرقت رفتن اطلاعات را کاهش دهیم. روی آی‌دیوایس‌ها برای تأمین امنیت کار نیاز به دانستن مواردی است که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

۱- مرورگرهای وب

ردیابی و همچنین ذخیره‌ی کوکی‌ها و لیست وبسایت‌هایی که به آن‌ها مراجعه کرده‌اید پای ثابت جریان وبگردی هستند. با وجود این که این اطلاعات به یافتن سریع وبسایت‌هایی که زیاد به آن‌ها مراجعه می‌کنید کمک می‌کنند و سرعت لودشدن صفحات مختلف را افزایش می‌دهند، اما افتادن آن‌ها به دست شخص دیگر می‌تواند بهترین ابزارها برای سرقت اطلاعات آنلاینتان را در اختیار او قرار دهد. اگر از سافاری استفاده می‌کنید می‌توانید با مراجعه به Settings -> Safari و ویرایش گزینه‌های Privacy & Security تنظیمات مربوط به حریم خصوصی را تغییر دهید. اگر از مرورگر کروم استفاده می‌کنید برای دستیابی به تنظیمات حریم شخصی روی آیکون منو تپ کرده و پس از انتخاب Settings گزینه‌ی Privacy را پیدا کنید.

cookies-block-1024x905

یکی از گزینه‌هایی که کار را برای کاربر و البته سارق گوشی راحت می‌کند امکان واردکردن خودکار پسورد و اطلاعات شخصی در فرم‌ها و صفحات وب است. گزینه‌های مربوط به کنترل حریم خصوصی در این بخش را می‌توانید در Settings -> Safari -> Passwords & AutoFill پیدا کنید. از این بخش می‌توانید مانع از پرشدن خودکار لیست‌ها و کادرهای لاگین شوید.

 

۲- رمز عبور دستگاه

می‌توان گفت که با به دست‌آوردن رمز عبور یک آی‌دیوایس می‌توان به اکثر اطلاعات داخل آن بدون هیچگونه محدودیتی دست پیدا کرد. اگر رمز عبوری که انتخاب کرده‌اید از نوع رقمی است احتمال لورفتن آن به نسبت بیشتر است. برای امنیت بیشتر می‌توانید از خیر رمزهای ۴ رقمی بگذرید و رمز عبورهای قوی‌تری روی گوشی تعریف کنید. برای این کار به Settings -> Touch ID & Passcode رفته و گزینه‌ی Simple Passcode را غیرفعال کنید. در پنجره‌ای که برایتان باز می‌شود رمز عبور فعلیتان را وارد کرده و در ادامه رمز عبور جدید را تعریف کنید.

long-passcode-1024x905

اگر چه تعبیه‌ی رمز عبور پیچیده‌تر می‌تواند مانع از دسترسی آسان به اطلاعات شود و حدس‌زدن رمز عبور را دشوارتر کند، اما مشکل اینجاست که هر کسی که این رمز را بداند تفاوتی با شما نداشته و می‌تواند با واردکردن آن وارد بخش‌های خصوصی گوشیتان شود. از این رو توصیه می‌شود که اگر دستگاهتان مجهز به تاچ آی‌دی است حتماً با مراجعه به Settings -> Touch ID & Passcode -> Add a Fingerprint اثر انگشتتان را به دیوایس بشناسانید و به هنگام آنلاک‌کردن گوشی به جای رمز عبور از اثر انگشت خود استفاده کنید.

 

۳- کنترل قابلیت مکان‌یابی

اپلیکیشن‌های بسیاری هستند که برای عملکرد صحیح نیاز به اطلاع‌یافتن از مکان جغرافیایی فعلیان دارند. اما در مقابل اپلیکیشن‌هایی نیز وجود دارند که بدون هیچ دلیل منطقی و گاهاً تنها برای فعال‌کردن چندین قابلیت فرعی مکان شما را ردیابی می‌کنند. با مراجعه به بخش Settings -> Privacy -> Location Services می‌توانید لیستی از اپلیکیشن‌هایی که از اطلاعات مکانی شما استفاده می‌کنند را مشاهده کرده و دسترسی آن‌ها را کنترل یا قطع کنید.

location-1024x905

بهتر است برای امنیت بیشتر گزینه‌ی Share My Location را غیرفعال کنید. فعال‌بودن این گزینه برای اعلام مکانتان به اعضای خانواده و دوستانان می‌تواند مفید باشد. اما اگر به فکر امنیت بیشتر هستید بهتر است از خیر آن بگذرید.

 

۴- محدودکردن ردیابی

در همان منوی Location Services به پایین صفحه مراجعه کرده و گزینه‌ی System Services را پیدا کنید. در این بخش تمامی گزینه‌های سیستمی که فعال‌بودن هر یک به نحوی موجب رصدشدن مکان جغرافیتان می‌شود را پیدا خواهید کرد. بهتر است گزینه‌های Location-Based iAds, Location-Based Alerts, Share My Location, Spotlight Suggestions و Frequent Locations را غیرفعال کنید. فعال‌بودن گزینه‌های Location-Based iAds و Location-Based Alerts موجب می‌شود که تبلیغاتی که در پلتفرم آی‌اواس برایتان نشان داده می‌شوند برایتان شخصی‌سازی شوند.

serviced-1024x905

فعال‌بودن Spotlight Suggestions باعث می‌شود که به هنگام جست‌وجو در اسپاتلایت نتایجی مرتبط به مکانی که در آن قرار دارید مشاهده کنید. در تصویر زیر می‌توانید فرق بین فعال و غیرفعال بودن این گزینه و تأثیر آن در نتایج را ببینید. (سمت چپ فعال، سمت راست غیرفعال).

Spotlight-Location-1024x905

در نهایت فعال‌بودن Frequent Locations موجب می‌شود که گوشیتان مکان‌هایی که معمولاً به آن‌ها مراجعه می‌کنید را گردآوری می‌کند تا به قول خودش اطلاعات مربوط به مکان مفیدی برایتان نمایش دهد. اما کسی که گوشیتان را به سرقت ببرد می‌تواند با مراجعه به بخش تنظیمات آن لیست کامل و دقیقی از مکان‌هایی که به آن‌ها مراجعه کرده‌اید را به دست آورد. این مکان‌ها می‌توانند خانه‌ی شما، محل کار شما و یا حتی محل خانه‌ی بستگانتان باشند. برای مدیریت این قابلیت و مشاهده‌ی لیست مکان‌های ذخیره‌شده به Settings -> Privacy -> System Services -> Frequent Locations مراجعه کنید.

Frequent-Locations-Apple-1024x905

۵- مخاطب‌های دفترچه تلفن

مخاطب‌های اخیر محلی است که نام افرادی که اخیراً با آن‌ها تماس و ارتباطی داشته‌اید در آن گرد آورده می‌شود. این نوار در قسمت بالا اپ سوئیچر قرار دارد و با دو بار پشت سر هم فشار دادن دکمه‌ی هوم ظاهر می‌شود. نیازی به اشاره نیست که هدف از تعبیه‌ی این نوار افزایش سرعت دسترسی به مخاطبان است و در راستای صرفه‌جویی در وقت. اما به همان اندازه نیز واضح است که حریم خصوصی شما در برابر چشمان سایر افراد قرار می‌گیرد. از این رو شاید مایل باشید که این قسمت را از بخش تنظیمات غیرفعال کنید. برای این کار به تنظیمات رفته و Mail, Contacts, Calendars را باز کنید. به بخش Contacts رفته و گزینه‌ی Phone Favorites و Recents را غیرفعال کنید.

Recent-Contacts-iOS-8-1024x604

۶- محدودکردن دسترسی به ایمیل‌ها و مسیج‌ها

وقتی ایمیل یا پیام کوتاهی دریافت می‌کنید پیش‌نمایش محتویات در بنر نوتیفیکشن آن نمایش داده می‌شود. این موضوع سبب می‌شود که برای مثال وقتی در حال نشان‌دادن چیزی به دوستانتان هستید محتویات پیام‌های دریافتی به یک باره در برابر چشم قرار گیرد. برای ممانعت از این امر به بخش Notifications در Settings رفته و برای هر دو اپلیکیشن ایمیل و Messages گزینه‌ی Show Previews را غیرفعال کنید.

۷- فایند مای آیفون

فعال‌کردن Find My iPhone یکی از نخستین کارهایی است که هر کاربر آیفون و آیپد باید انجام دهد. برای این کار کافی است اپل آی‌دی خود را در بخش iCloud وارد کرده و گزینه‌ی Find My iPhone را فعال کنید.

Find-My-iPhone-1024x604

به کمک این قابلیت می‌توانید دستگاه‌های اپلی خود را ردیابی کنید و اقدام‌های امنیتی مختلفی روی آن‌ها انجام دهید. اگر دستگاهتان گم یا دزدیده شده باشد می‌توانید محل آن را روی نقشه ببینید، حالت گمشده را روی آن فعال کنید و یا اطلاعات خود را به طور کامل از دور پاک کنید.

 

۸- کنترل سیری

سیری طی چند سال اخیر به طور مداوم در حال توسعه بوده و به شمار قابلیت‌های آن افزوده شده است. به لطف این تغییرات کاربران روزانه به دفعات بیشتری از سیری استفاده می‌کنند و دیری نمی‌پاید که این دستیار صوتی به یکی از ابزارهای اصلی آن‌ها در استفاده از آی‌دیوایسشان بدل می‌شود. موضوعی که باید مطلع باشید این است که حتی در صورتی که دستگاهتان قفل و رمز عبور نیز روی آن فعال باشد، می‌توان با نگه‌داشتن دکمه‌ی هوم سیری را فراخوانی کرد. پس از اجرای سیری می‌توان به مخاطبان پیام‌های متنی یا ایمیل فرستاد و یا حتی با آن‌ها تماس گرفت؛ بدون آن که نیاز به عبور از مانع خاصی باشد.

Siri-Disable-1024x905

البته این قابلیت چندان هم بد نیست و در مواقعی توانسته افراد را در بازگرداندن گوشی گمشده به صاحبشان یاری کند. اما اگر به دنبال امنیتی بیشتر روی گوشیتان هستید و به دسترسی‌هایی که بدون کنترل شما انجام می‌شوند روی خوشی نشان نمی‌دهید، بهتر است که این قابلیت را غیرفعال کنید.

 

برای این کار به بخش تنظیمات رفته و پس از پیدا‌کردن گزینه‌ی سیری در بخش General، سوئیچ Allow “Hey Siri” را غیرفعال کنید. دوباره به تنظیمات برگشته و پس از بازکردن Touch ID & Passcode، گزینه‌ی سیری را از بخش Allow Access When Locked غیرفعال کنید.

 

۹- تصاویر

وقتی تصویر یا ویدیویی با آیفون یا آیپدتان ثبت و ذخیره می‌کنید، اطلاعات مکان ثبت تصویر ضمیمه‌ی فایل شده و به همراه آن ذخیره می‌شوند. ناگفته پیداست که این موضوع ممکن است مشکلات مختلف برای حریم خصوصیتان به وجود بیاورد. برای غیرفعال‌کردن آن کافی است به بخش Settings -> Privacy -> Location Services بروید و پس از تپ‌کردن روی Camera گزینه‌ی Never را انتخاب کنید.

Camera-Location-Apple1-1024x905

وقتی اطلاعاتی را از گالریتان پاک می‌کنید، آی‌اواس آن‌ها را به مدت ۴۰ روز در بخشی به نام Recently Deleted نگهداری می‌کند تا اگر در این فاصله از پاک‌کردنشان منصرف شدید دستتان به جایی بند باشد. بنابراین اگر می‌خواهید از دست یک تصویر به طور کلی خلاص شوید نیاز است که آن را دو بار پاک کنید. برای این کار پس از پاک‌کردن تصویر به آلبوم Recently Deleted رفته و پس از انتخاب تمامی تصاویر Delete All را انتخاب کنید.

Recently-Deleted-1024x905

13 نظرات
 1. lمهران می گوید

  با سلام
  من شخصا تا کنون دیوایسم رو جیلبرگ نکردم آیا در حین انجام چنانچه اشتباهی رخ بده اشکال و صدمه ای به دستگاه
  وارد نمی شود ؟
  با تشکر
  لطفا پاسخ رو ایمیل هم بفرمائید

  1. feripple می گوید

   سخت افزاری،خیر دوست عزیز
   نرم افزاری اگه باشه،با ریستور حل میشه

 2. مهران می گوید

  با سلام
  من ios 9.3.2 روی دیوایسم نصب آیا میتوانم جیلبرگ رو انجام بدهم ؟
  با تشکر

  1. feripple می گوید

   لینک آموزش

 3. مهران می گوید

  با سلام
  آیا هنگام بک اپ گرفتن دیوایس ازشماره تلفن ها که به نظرم خیلی مهم هستند نیز بک آپ می گیره ؟
  با تشکر
  لطفا ایمیل هم بزنید

  1. feripple می گوید

   سلام دوست عزیز
   بک آپ آیتونز از تمامی اطلاعات موجود در دستگاه بک آپ میگیره
   شماره تلفن هارو میتونید با ایمیل یا آیکلود همسان سازی کنید

 4. مهران می گوید

  با سلام
  ممنونم مطالب بسیار کاربردی و عالی هستند
  موفق و سالم باشید

  1. feripple می گوید

   سلام دوست عزیز وسپاس از لطفتون

 5. مبين می گوید

  با سلام
  اگه میشه جواب منو بهم ایمیل کنید ممنون میشم
  اینکه من ایفون ۶اس دارم و این اموزش بالا رو خوندم حالا وقتی به بخش مربوطه میرم اصلا سریال گوشیم خودش هست اونجاولی انگار باز میتونی سریال اضافه کنی میشه راهنمایی کنید ؟؟؟
  ممنونم
  ببخشید سوالم مربوط به بخش ثبت سریال دستگاه بود

  1. feripple می گوید

   سلام دوست عزیز
   توضیحی در مورد سریال تو مطلب نیست،منظورتون کدوم قسمته ؟

 6. iAmir می گوید

  سایت پرسش و پاسخ هک شد؟ اطلاعاتمون لو نره؟

  1. DaniyalNDRM می گوید

   نه دوست عزیز چیزی لو نمیره . در حال برطرف کردن مشکل هستیم

 7. ramin می گوید

  دمت گرم خیلی عالی بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.