راهنمای اپل اپس: بکاپ‌های آیتونز و آی‌کلاود چه تفاوت‌های دارند؟ از کدام یک استفاده کنیم؟

دورانی یکی از عمده‌ترین محدودیت‌ها و نکات منفی درباره‌ی دستگاه‌های مبتنی بر سیستم عامل آی‌اواس این بود که برای تهیه‌ی بکاپ از اطلاعات دستگاهتان٬ تنها راهی که داشتید متصل‌کردن دستگاه به کامپیوتر از طریق کابل یواس‌بی و سپس بکاپ‌گیری توسط اپلیکیشن آیتونز بود. اما با ارائه‌ی آی‌اواس ۵ و به همراه آن معرفی سرویس iCloud بود که این قضیه متفاوت از پیش شد. با استفاده از سرویس iCloud ٬‌ نه تنها قادر به سینک‌کردن برخی از اطلاعات دستگاه‌هایتان با همدیگر هستید٬ بلکه می‌توانید از فضای رایگانی که توسط این سرویس به هر کاربر داده می‌شود برای تهیه‌ی بکاپ از دستگاه نیز استفاده کنید.

اما بکاپ‌گیری با آیکلود و بکاپ‌گیری با آیتونز دقیقاً نتیجه‌ی یکسانی ندارد و محتویات و ماهیت فایل‌های پشتیبان تهیه‌شده متفاوت از همدیگر است. اگر به این مسئله و تفاوت‌های موجود آگاه نباشید٬ ممکن است که اطلاعات خود را در معرض ریسک از دست دادنشان قرار دهید. برای حصول اطمینان از این که اطلاعات آیفون٬ آیپد یا آیپادتا کاملاً امن هستند و هوای آن‌ها را  آنطور که مورد نیازتان است دارید٬ در زیر به بررسی این مسئله که هر یک از این گزینه‌های بکاپ‌گیری چه کاربردی دارند و به چه منظور از آن‌ها استفاده می‌شود می‌پردازیم.

 everywhere_gallery_itunes

بکاپ‌های آیکلود ( iCloud Backup )

iCloud Backup این امکان را فراهم می‌کند که از اطلاعاتتان به صورت بی‌سیم و اتوماتیک داخل اکانت آیکلودتان نسخه‌های پشتیبان تهیه کنید. برای استفاده از این قابلیت هم می‌توانید از طریق فعال‌کردن گزینه‌ی مربوط به آن از تنظیمات مربوط به آی‌دیوایستان پس از وصل‌کردن آن به کامپیوتر اقدام کنید٬ و هم می‌توانید آن را به طور مستقیم از داخل آی‌دیوایستان فعال کنید. برای این کار به بخش iCloud در Settings دستگاه رفته و به پایین صفحه اسکرول کنید. در این قسمت بر روی عبارت Storage & Backup تپ کرده و از پایین صفحه گزینه‌ی iCloud Backup را فعال کنید. پس از فعال‌کردن این گزینه٬ در اولین فرصتی که دستگاهتان متصل به شارژ٬ متصل به وای‌فای و لاک شده باشد عملیات بکاپ‌گیری از دستگاه آغاز می‌شود. البته در صورت تمایل به بکاپ‌گیری دستی در هر زمانی قادر به این کار خواهید بود.

HT1766-ios7-icloud_backup--en

در اکانت آیکلود ۵ گیگابایت فضای رایگان در اختیار دارید. اما در صورتی که نیاز به فضاهای بیشتری داشته باشید٬ در قبال پرداخت هزینه‌های هر یک از سرویس‌ها٬ می‌توانید این میزان فضا را گسترش دهید. این مورد ممکن است زمانی پیش بیاید که فرد بیش از یک دستگاه داشته باشد و ۵ گیگابایت جوابگوی نیاز نباشد.

اگر چه استفاده از این روش و بکاپ‌گیری در آی‌کلاود گزینه‌ی راحت و کم‌دردسری است٬ اما با این حال بکاپی که با این روش گرفته می‌شود همه‌جانبه نیست. این گزینه تنها اقدام به تهیه‌ی نسخه‌ی پشتیبان از فایل‌هایی که اپل تشخیص می‌دهد بیشترین اهمیت را دارند می‌کند. این بخش‌ها عبارتند از: گالری٬ اطلاعات اکانت‌های مختلفتان٬ اطلاعات اپلیکیشن‌ها٬ و اطلاعات بخش تنظیمات دستگاه.

بنا بر این تفاسیر و محدودیت‌ها٬ بکاپ از طریق آی‌کلاود در صورتی مناسب و منطقی است که شما بیشتر اوقات دور از کامپیوتر هستید و حجم اطلاعاتی که برای پشتیبان‌گیری در اختیار دارید چندان زیاد نیست.

 

بکاپ‌های آیتونز

شاید فکر کنید بزرگترین از قلم‌افتادگی در بکاپ‌های آی‌کلاود را می‌توان اپلیکیشن‌های دستگاه دانست. اما این طور نیست. همانطور که ذکر شد از اطلاعات اپلیکیشن‌ها بکاپ گرفته می‌شود٬ و در صورتی که بخواهید این بکاپ را بر روی دستگاه ریستور کنید٬ آخرین نسخه‌ی اپلیکیشن‌های خریداری‌شده‌ای که از اطلاعاتشان پشتیبان گرفته شده است از اپ استور دانلود می‌شود. در کنار اپلیکیشن‌ها٬ موزیک‌ها٬ ویدیوها و کتاب‌های نیز وضعیت مشابهی دارند و آن‌ها که با اپل آی‌دی‌تان خریداریشان نموده‌اید از استورهای بخصوص خود دوباره دانلود خواهند شد.

اما موزیک‌ها و ویدیوهایی که با اپل آی‌دیتان خریداری نکرده‌اید چه؟ یا تصاویری که در کمرا رول نگهداری نکرده‌اید٬ اطلاعات تماس‌های دستگاه٬ چیدمان آیکون‌های منوی دستگاه٬ و بسیاری از اطلاعات دیگر. برای بکاپ‌گیری از این اطلاعات٬ و در واقع گرفتن یک بکاپ کامل از دستگاهتان٬ نیاز به استفاده از بکاپ‌های آیتونز خواهید داشت.

به این منظور٬ باید دستگاهتان را به آیتونز کامپیوتر وصل کرده و پس از شناسایی و انتخاب آن٬ گزینه‌ی Back Up Now را انتخاب کنید. همچنین اگر می‌خواهید بکاپ‌های خودکار به جای ذخیره‌شدن در آی‌کلاود٬ در هر بار وصل‌شدن دستگاهتان بر روی کامپیوتر گرفته شوند٬ گزینه‌ی This Computer را از بخش Automatically Back Up انتخاب کنید.

104677-1280

نکته‌ی شایان ذکر این است که این نوع بکاپ از تمامی اطلاعاتتان نسخه‌ی پشتیبان تهیه می‌کند٬ اما شیوه‌ی بکاپ‌گیری برای تمامی اطلاعات یکسان نیست. برای مثال دیتای اپلیکیشن‌ها در داخل فایل بکاپ ذخیره می‌شود٬ اما برای اجتناب از زیادشدن حجم فایل بکاپ٬ از خود اپلیکیشن‌ها به شیوه‌ی سینک و انتقالشان به Library آیتونز پشتیبان تهیه می‌شود. بنابراین برای انتقال کامل اطلاعات به روی کامپیوتر٬ نیاز است که در کنار گزینه‌ی بکاپ٬ گزینه‌های سینک موزیک٬ اپلیکیشن و تصاویر را نیز به تناسب نیازتان فعال و غیرفعال کنید.

پس می‌توان گفت بکاپ‌های آیتونر مناسب زمانی هستند که اطلاعات زیادی برای پشتیبان‌گیری دارید٬ کامپیوترتان در دسترس است و نمی‌خواهید پشتیبان‌گیری از هیچ فایلی از قلم بیفتند.

 

رمزنگاری از بکاپ‌ها

اشاره به این نکته نیز خالی از لطف نیست که از طریق فعال‌کردن گزینه‌ی Encrypt Local Backup در زیر گزینه‌ی This Computer مذکور٬ و سپس تعیین‌کردن یک رمز عبور٬ می‌توانید فایل‌های بکاپی که گرفته می‌شوند را رمزنگاری کنید. در صورتی که در خانه‌تان چندین شخص از یک کامپیوتر استفاده می‌کنند فعال‌کردن این گزینه می‌تواند کمک‌کننده برای حفظ حریم خصوصی باشد. این عمل باعث می‌شود که هیچ کس جز شما و بدون داشتن رمز عبور فایل بکاپ قادر به ریستور کردن آن نباشد.

نکته‌ی جالب در مورد این گزینه این است که با فعال‌کردن آن٬ از پسورد تمامی اکانت‌های موجود بر روی دستگاه نیز بکاپ گرفته می‌شود. در حالت عادی که این گزینه فعال نباشد٬ تمامی اطلاعاتتان در بکاپ خواهد بود اما پس از ریستور این بکاپ٬ مجبور خواهید بود به واردکردن دوباره‌ی پسورد اکانت‌ها در هر بار نخستی که به آن‌ها برخورد می‌کنید. اگر از زمان واردکردن این رمز‌های عبور مدتی گذشته باشد و حضور ذهن در مورد همه‌ی آن‌ها نداشته باشید٬ شاید نقش این گزینه را بیشتر درک کنید.

 

چه گزینه‌ای مناسب برای استفاه است؟

اگر چه هر شیوه به تفصیل مورد بحث قرار گرفت و در پایان توضیحات هر یک نیز موارد کاربری آن را ذکر کردیم٬ ولی همانطور که مستحضر هستید بحث بر روی تهیه‌ی فایل پشتیبان است. به این معنی که اگر محدودیت خاصی در استفاده از هر دو روش ندارید٬ مسلماً از هر دو استفاده کنید تا تجربه‌ی کاملی از حفاظت اطلاعات داشته باشید. از یک سو از راحتی و قابل اطمینان بودن بکاپ آی‌کلاود استفاده کنید٬ و از سوی دیگر هر چند وقت یک بار از همه‌جانبه‌بودن بکاپ‌های آیتونز. در چنین شرایطی خیالی راحت از اطلاعاتتان خواهید داشت.

32 نظرات
 1. سهیل می گوید

  با سلام
  وقتی بک آپ بگیریم مسیج و مخاطب و همه چی بک آپ گرفته میشه؟

 2. shahpour می گوید

  salam va khaste nabashid khedmate dostane appleapps man ye backup az iphoneam daram ama pass backup faramosh kardam lotfan rahnamai konid man baiad chikar konam aya rahi dare mamnon misham age rahnamai konid

 3. farhad می گوید

  آیا با بک آپ گیری از محتویات داخل اپلیکیشن ها هم بکاپ گرفته می شود؟

  1. feripple می گوید

   سلام دوست عزیز
   بک آپ از کلیه اطلاعات به جز فایل ipa برنامه گرفته میشه
   درواقع اکثرا بک آپ رو بیشتر به خاطر همون دیتای برنامه ها میگیرن

 4. Sasa می گوید

  سلام خسته نباشید.من میخوام اچت واتساپم که پاک شده را برگردونم ولی ایکلودم فعال نیست یعنی ایکلود ندارم وبکاب واتسابم نیز offبوده،ایامیتونی با نرم افزار خاصی برکردونم.ممنون

  1. feripple می گوید

   سلام دوست عزیز
   اگه بک آپ آیتونز داشته باشین،میتونید.
   در غیر این ضورت،خیر

 5. حسن می گوید

  با سلام من نمیدانم چه اشتباهى کردم تعدادى إز ادرس و شماره تلفنهاى کاربران را در تلفون أیفون ۶ إز دست دادم لطفا برأى برگرداندن انها چه باید بکتم البته باید بگویم إز ایتیوتز متنفرم و آدم را سرکار میگذارد و موجب اتلاف وقت میشود
  متشکرم

 6. mohammad می گوید

  سلام
  اگر بخوام با آیتونز بک آپ کنم و کامپیوترم حجمش پر باشه . مشکلی نداره ؟

  1. feripple می گوید

   سلام دوست عزیز
   باید همسان با حجم اشغال شده در دستگاه،تو درایو ویندوز فضا داشته باشین

 7. علی می گوید

  سلام
  خسته نباشید انشالله
  من میخواستم دستگاهم رو به ای او اس ۹.۰.۲ اپدیت کنم ( ایپد ایر ۲ سیم کارت خور ۱۲۸ گیگ )
  من کلی برنامه دارم تو ایپدم و فایل اصلی هیچکدومشون رو هم در کامپیوتر یا جایی ندارم ؟
  چجوری برنامه هارو به کامپیوترم انقال بدم و اپدیت و جلبریک رو انجام بدم و بازم برنامه هارو بصورت کامل تو ایپد نصب کنم ؟
  دستتون درد نکنه
  ممنون

  1. iKian می گوید

   با استفاده از برنامه iTools

 8. paria.et می گوید

  سلام
  من ۵s دارم تا حالا بکاپ نکردم گوشیمو
  دیروز تمام عکسامو اتفاقی پاک کردم
  fonelab دانلود کردم اما تو قسمت بکاپ آیتونز هرچی می خوام سلکت کنم نمیشه
  از طرفی کد رجیستر می خواد که هر چی میزنم اشتباه
  لطفا راهنمایی کنید

 9. arsham می گوید

  سلام
  من ios9.0.2 دارم .از ایکلود تبلتم بکاپ گرفتم.
  الان می خوام بکاپو روی گوشی بریزم . لطفا راهنمایی کنید چجوری بکاپو ریستور کنم ر و گوشیم.
  با تشکر از سایت عال و پشتیبانی شما

  1. iKian می گوید

   با ساین این کردن آیکلودتان در دیوایستان . بک آپ ها ریستور می شوند . دقت کنید که به میزان کافی فضای خالی در دیوایستان باشد .

 10. ابی می گوید

  من ورژن جدید ios9.09.2 رو نصب کردم بخش تماس فون بوک شماره گیری هنگ کرده میشه راهنماییم کنین ؟!
  ممنون میشم اگه رو ایمیلم دقیق کمکم کنین که چیکار کنم ؟
  ممنون

 11. مهمان می گوید

  با سلام لطفا این قسمت سینک آهنگ و تصاویر که میگید جداگانه باید سینک بشه چه طوریه لطفا شکل بزارید ما هر کاری میکنیم یا بک آپ نمیگیره یا پاک میشه از روی دیوایس

 12. Mohammad می گوید

  سلام من دادم بیرون از گوشیم بک اپ گرفتن حالا تو قسمت اخر نوشتید رمز گزاری اگه اون رمز گزاشته باشه من با کامپیوتری دیگه میتونم اطلاعات بک اپ رو پاک کنم؟؟؟لطفا جواب بدید

  1. iReza Grand می گوید

   اگر رمز رو داشته باشید، بله

 13. ارام می گوید

  با سلام من ایفون ۶ دارم و چند وقت پیش بخاطر زدن چندین بار رمز اشتباه کل اطلاعات گوشیم از عکسا و فیلم و مخاطبین و،،، حذف شدن و بک آپ نگرفته بودم ایا امکان برگردوندن اطلاعاتمو دارم یا نه لطفا راهنمایی کنید اگه اره چجوری برگردونم؟؟

 14. peggy می گوید

  سلام . ببخشید من بک اپ از گوشیم گرفتم و ریستور کردم گوشیمو و از طریق ایتونز همه چیو برگردوندم اما تمام برنامه هام پاک شده !! چیکار کنم برگرده ؟؟

  1. DaniyalNDRM می گوید

   سلام
   دوست عزیز سوالات فقط در سایت پرسش و پاسخ !
   ask.appleapps.ir

 15. omid می گوید

  سلام لطفا راهنمایی کنید .گوشی من آِیفون ۵ اس هستش آی او اس ۸ گوشی جیلبریک نیست تمام برنامه ها و بازی ها توسط آیتونز یا ازداخل اپ استور گوشی دانلود و نصب شده همگی اورجینال هستند…حالا میخوام گوشی رو به آی او اس ۸٫۱٫۲ ریستور کنم… چه جوری میشه با آیتونز از برنامه ها بکاپ گرفت تا بعد از ریستور دوبار رو گوشی نصب کنم؟؟؟؟ لطفا برنامه دیگه معرفی نکنید من فقط میخوام با آیتونز کارکنم….با سپاس فراوان بابت سایت جامع و خوبتون

 16. TeVeN می گوید

  توی قسمت رمزنگاری از بکاپ ها زیر this computer نوشتی Encrypt Local Backup که اشتباس Encrypt iPhone Backup هست.

 17. مسعود می گوید

  سلام وخسته نباشید.
  من با آیتونز بکاپ میگیرم ولی فقط از برنامه هایی که از آیتونز دانلود کردم پشتیبان میگیره.همینطور غیر از cameraRoll بقیه عکس وموزیک و فیلمایی که زدم پاک میشن یعنی وقتی میخوام ریستور کنم اینایی که گفتم هیچ کدوم برنمیگردن.اگه میشه یه راهی بهم بگین تا از تمام اطلاعات گوشیم بتونم پشتیبان بگیرم.
  مرسی از سایت خوبتون

  1. احمد می گوید

   توی متن هم ذکر کردیم. از این اطلاعات بکاپ مستقیم گرفته نمیشه. بلکه با گزینه‌ی سینک منتقل میشن به کامپیوتر. باید سینک رو براشون فعال کنین تا اطلاعاتی که گفتین به کامپیوتر منتقل شن

 18. alireza می گوید

  سلام.ممنون از اطلاعات کاملتون.راستی احمد عکس این پروفایلت رو عوض کن چیه ای بابا….

 19. صفا می گوید

  سلام
  ممنون از مطلب خوبتون
  حجمی که تو آیکلود میزنه، همون مقدار از حجم اینترنت برای بکاپ گرفتن کم میکنه و در هر بار بکاپ گرفتن بازم همون مقداره یا اطلاعات اضافه شده ؟

 20. Amir می گوید

  با سلام
  من میخوام از طریق iCloud بک اپ بگیرم از گوشی ، نیازی به چیز پی ن نیست ؟
  ممنون و خسته نباشید

  1. moeid farvahar می گوید

   درود
   خیر وی پی ان هم نباشه شما میتونی بکاپ بگیری

 21. طوسی می گوید

  اطلاعات کامل و مفیدی بود ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.