آموزش :چگونه فضای اضافی “Other” در آیفون آیپاد و آیپد را پاکسازی کنیم؟

اکثر دارندگان دیوایس های اپلی در نخستین نگاه به آیتونز پس از متصل کردن دیوایسشان ، قسمت زرد رنگ Other را مشاهده می کنند و یا هنگامی که فضای خالی ندارند این قسمت برایشان بسیار جالبتر هم می شود که در این بخش چه فایل هایی وجود دارد که این همه فضا را در اختیار گرفته است! همین قسمت Other دغدغه ای بسیار بزرگ برای دارندگان دستگاه های اپلیست مخصوصا کسانی که آیدیوایس های خود را جیلبریک می کنند چرا که با نصب توییک و افزونه ها و در نتیجه کش های بجا مانده از آنها مقادیر بسیار زیادی می تواند در قسمت Other بگیرند.

 

اما در کل در این فضا چه چیز های ذخیره می شود؟

معمولا این قسمت تشکیل شده از فایل های اضافی یا کش برنامه ها بازی ها می باشد:مرورگر(Browser)، میل ها(Mails)، پیام ها(Messages)، لیست خواندنی ها(Reading List)، سیو بازی ها(Game Saves)، اپ ها مخصوصا اسناد و دیتا ها(app-specific documents and data)، یادداشت ها(Notes) و برنامه ضبط صدا(Voice Memos). خب با دانستن این موارد بازیابی فضا بسیار راحت تر خواهد بود پس همانند همیشه اینجاییم تا به شما آموزش دهیم که چطور براحتی و بدون نصب هر گونه نرم افزار جانبی این کار را انجام دهید تا از حداکثر فضای آیدیوایس خود استفاده کنید.

نخست به چک کردن قسمت Other خود بپردازید (iTunes و iDevice)

بخش Other ممکن است برای خیلی از کاربران آزار دهنده نباشد و ممکن است کاربری دیوایس خود را سالها داشته باشد و حتی یکبار هم به این مشکل برنخورد اما در طرفی دیگر این قسمت به کابوس طرف منجر خواهد شد! و برایش مانند راز خواهد بود که این قسمت برای چی اینقدر پر است و فضای زیادی اشغال کرده است.

 

iDevice

اگرچه گزینه ای وجود ندارد که فضای اشغال شده را در Other ببنید اما می تونید با اجرا کردن ترفند و کمی ضرب و تقسیم متوجه این موضوع شوید.برای اینکار نخست به مسیر زیر مراجعه کنید :

iOS 7 : Settings > General > Usage >  STORAGE

iOS 8 : Settings > General > Usage > Manage Storage

iOS 9 & 10 : Settings > General > Storage & iCloud Usage > STORAGE > Manage Storage


در بالا صفحه به مقدار حجم در دسترس بودن (Available) و استفاده شده (Used) نگاهی بیاندازید. سپس به حجم برنامه هایی که نصب کردید نگاه کنید و مقایسه ای با حافظه در دسترس بودن و استفاده شده کنید. با کمی ضرب و تفریق متوجه خواهید شد که کدام برنامه بیشترین فضا را در دیوایس شما گرفته است. این روش کمی سردرگم کننده است برای بدست آوردن مقدار دقیق دیوایس خود را به PC متصل کنید و آیتونز را اجرا کنید.

 

1

 

iTunes

آیتونز بهترین برنامه برای دسترسی داشتن به مقدار فضای اشغال شده در دیوایستان می باشد که بصورت نوار بلندی موجود است. برای اینکار پس از متصل کردن دیوایس خود به PC و اجرا کردن آیتونز بر روی اسم دیوایستان در سمت چپ کلیک کنید حال نواری مانند زیر خواهید دید برای مشاهده مقدار فضا در هر قسمت اشاره گر  را روی آن قسمت ببرید سپس مقدار برایتان نمایان خواهد شد:

 

2

اگر مقدار فضا اشغال شده زیر  یک گیگابایت می باشد مسلما شما نباید نگرانی از این بابت داشته و در عوض اگر چندین گیگ باشد در یک دیوایس ۱۶ گیگابایتی مطمئنا بسیار آزار دهنده خواهد بود. پس برای شروع به تخلیه حافظه قسمت Other ، این ۶  راه زیر را انجام دهید تا بیشترین فضا را داشته باشید:

۱-حذف و نصب دوباره برنامه هایی که دارای دیتا های اضافی دارند

برنامه هایی وجود دارند که با حجم بسیار کمی ، دیتا و فایل های ذخیره شده پر حجمی دارند که یکی از دلایل پر شدن قسمت Other می باشد برای پاکسازی آن :

-به Settings > General > Usage > Manage Storage  رفته و پر حجم ترین برنامه ای که نصب شده است را پیدا کنید سپس وارد آن شوید

به یاد داشته باشید که با حذف نمودن برنامه هایی که دارای سیو فایل ها،اطلاعات محلی و… هستند کل اطلاعاتی که دارید را با خود خواهد برد و مطمئنا شما دوست ندارید که اطلاعاتی که به آنها نیاز دارید را از دست بدهید پس در این روش دقت کنید که فقط آن دسته از برنامه ها و بازی هایی که زیاد با آن سروکار ندارید را حذف کنید.

برای مثال برنامه instagram به تنهایی حجمی معدل ۲۵ تا ۳۰ مگابایت دارد (در اپ استور) اما اگر شما سری به اسناد ذخیره شده توسط برنامه پس از گذشت چند ماه بزنید خواهید دید که این رقم حدود ۱۰ تا ۲۰ برابر شده است! به این معنا که اسناد و کش این برنامه حجمی حدود ۲۵۰ مگابایت خواهد داشت!

3

برای بازیابی فضای از دست رفته خود مانند این برنامه ، برنامه را از همین قسمت پاک کنید سپس دوباره از اپ استور دانلود و نصب کنید.

(همچنین برای کسانی که جیلبریک هستند توصیه می شود توییک iCleaner Pro را نصب کنند که براحتی می توانید فایل اضافی را تنها در چندین ثانیه بصورت خودکار پاک کنید)

۲-حذف پیام ها و موضوعات بزرگ!

باور کنید یا خیر حجم پیام ها و موضوع ها می تواند بیشترین حجم را در قسمت Other شامل شوند. این مورد بیشتر شامل آیفون می باشد تا آیپد و آیپاد تاچ زیرا همانطور که می دانید آیفون یک تلفن هوشمند روزانه است اما آیپاد و آیپد تاچ خیر. این موضوع بخصوص برای افرادی می باشد که پیام های چند رسانه ای (تصاویر، ویدیو) تصاویر با فرمت gif و چیز های دیگر از قبیل این دسته را رد و بدل می کنند. خب اما این ها کجا ذخیره می شوند؟ بله بخش Other! همین پیام ها بخش بزرگی از Other را شامل می شوند. برای پاکسازی این قسمت به صورت زیر عمل کنید:

– Message را اجرا کنید، تب Edit را بزنید سپس گزینه قرمز (-) را تپ کنید و تمام موضوعات را پاک کنید.

4

در نظر داشته باشید که این مورد در iOS7 به بعد پیشرفته تر شده است و پیام ها بصورت دسته بندی (لیست) قرار گرفته اند که می توانید در آن قسمت ببنید چه مقدار فضا گرفته شده است.

۳- ایمیل وپیوست ها 

پس از ارسال یا دریافت ایمیل ها، فایل هایی که به ایمیل پیوست یا Attach شده،در دستگاه بارگذاری می شود تا بعد از اجرای بازکردن مجدد ایمیل،صفحه سریعتر باز شود .پس از حذف اکانت از مسیر زیر، دستگاه را ریستارت کنید ومجدد از همین مسیر اکانت خود را وارد کنید.

برای حذف این فایل های از مسیر زیر اقدام کنید :

iOS 7,8,9 : Settings > Mail, Contacts, Calendars >Mail >  Delete Account

iOS 10 : Settings > Mail

settings-mail-select-account-iphone-screenshot


delete-email-account-add-email-account-iphone-screenshot


۴-کوکی ها،دیتا ها و تاریخچه سافاری را حذف کنید

برخلاف دیگر برنامه های جانبی مرورگری برای iOS که این اجازه را می دهد لیستی از کش ها و کوکی ها در Documents & Data داشته باشید و یکجا آن های را حذف کنید. اما در سافاری باید آنهارا جداگانه حذف کنید. برای انجام اینکار :

به Settings > Safari بروید سپس گزینه Clear Cookies, Data, History را بزنید تا حذف انجام شود.توجه کنید که کل اطلاعات سافاری شامل بوکمارکهای،history  و …حذف می شود.

5


همچنین می توانید از همان مسیر Usage اطلاعات سافاری را حذف کنید

روی آیکون سافاری تپ کنید،بعد در صفحه بازشده روی گزینه Edit تپ کنید و بعد Offline Reading List رو حذف کنید.

manage-storage-safari-edit-iphone-screenshot


delete-offline-reading-cache-iphone-screenshot


پاک کردن کوکی و دیتا سافاری،به استفاده ای که انجام داده اید، حجم بسیار کمتری را نسبت به موارد دیگر شامل می شود اما به یاد داشته باشد که این عمل باعث تسریع شدن در باز شدن صفحات وب خواهد شد و همچنین با حذف این قسمت ذخیره ورود به سایت ها و… را از دست خواهید داد.

۵-حذف کردن صداهای ضبط شده ها (Voice Memos)

اگر شما از برنامه Voice Memos زیاد استفاده می کنید و صداهای زیادی را ضبط کرده‌اید، مسلماً جزئی از فضای Other مر بوط به این بخش است که برای آزاد سازی فضای این قسمت :

Voice Memos را اجرا کنید سپس بر روی صدای ضبط شده از سمت راست به چپ سوییپ کنید و Delete را بزنید.بلندترین صدای ضبط شده بیشترین حجم را خواهد داشت.

۶- حذف کردن یادداشت 

همچنین یادداشت‌ها در برنامه Notes ،ذخیره فایل ها و نوشته ها همه و همگی در بخش Other ذخیره می شوند که با پاک کردن این موارد می توانید به کمتر شدن فضای Other کمک کنید. برای حذف فایل های پیوست وحجیم در برنامه Notes مراحل زیر را انجام دهید.

 • برنامه Notes را باز کنید وبه یکی از بخش ها مراجعه کنید
 • پایین،سمت راست روی آیکون پنجره تپ کنید.لیستی از فایل های موجود در برنامه به همراه فضای اشغال شده نشان داده می شود که میتوانید فایل های پرحجم وبدون کاربرد را حذف کنید.

۷ -آیدیوایس خود را ری استارت (Restart) کنید   

پس از اینکه مراحل بالا را انجام دادید دیوایس خود را یکبار ریبوت کنید تا دیوایس بتواند دوباره اطلاعات را از نو پردازش کند.سپس دوباره به آیتونز متصل کنید و قسمت Other را دوباره چک کنید. در این لحظه باید حجم تقریبا زیادی از Other کم شده باشد.

۸- چک کردن حافظه کش تلگرام (مهمترین موضوع)

درحال حاظر برنامه تلگرام روی اکثر دیوایس ها نصب شده، اما  تفاوت عمده تلگرام با دیگر برنامها در این است که فضایی که این برنامه اشغال کرده را در قسمت ۱ توضیح دادیم، وجود ندارد و در تنظیمات خود برنامه جای گرفته است. دقت کنید که اگر نسخه های مختلف تلگرام (telepal,telegraph,talkGram,Aniways و …)را نصب کرده اید باید در هر برنامه از مسیر زیر اطلاعات کش رو تخلیه کنید.

برنامه تلگرام را بازکنید وبه مسیر زیر بروید.

(نسخه های قبلی) Telegram > Settings > Chat Settings > Cache Settings

(آخرین نسخه ) Telegram > Settings > Data and Storage > Storage Usage

مشاهده میکنید که فضای زیادی از دستگاه توسط فایل های گروه ها وکانال ها اشغال شده است.

img_2397

۹- پاک کردن گزارشات سیستم عامل

اپل در سیستم عامل خود امکانی ایجاد کرده که پس از اتصال به شبکه اینترنت، اطلاعاتی مانند ورژن آی او اس،موقعیت مکانی،اپ های نصب شده،خطاهای برنامه ها وسیستم عامل و… (بدون ارسال اطلاعت شخصی کاربر)که قبلا در روز های مختلف لیست شده رو به طراح وتوسعه دهندگان برای بهبود نسخه های بعدی ارسال می کنه که در قسمت Diagnostic & Usage Data  میتویند گزارشات رو ملاحظه کنید(تقریبا اکثر افراد این گزینه رو غیر فعال میکنن).این قسمت که بسته به برنامه هایی که نصب وحذف کردین،ممکنه حجم زیادی را اشغال کند. برای تخلیه باید دستگاه خود را به سیستم متصل کرده و با آیتونز سینک کنید تا کل گزارشات تخلیه شود.

Settings > Privacy > Diagnostics & Usage > Diagnostics & Usage Data


۱۰- هنوز هم قسمت Other پر است؟ بک آپ بگیرید (BackUp) و ریستور(Restore) کنید

اگر همه ی مراحل گفته شده را انجام دادید و به نتیجه نرسیدید آخرین مرحله راه اندازی مجدد دیوایس و برگرداندن فایل های پشتیبانی می باشد. قبل از ریستور حتما به دو صورت iCloud یا بک آپ از آیتونز از دیوایس خود فایل پشتیبانی تهییه کنید. سپس به آخرین ورژن iOS ریستور کنید و پس از اتمام ریستور بک آپ را برگردانید. خواهید دید که قسمت Other بسیار سبک تر شده است و از فضای خالی دیوایستان استفاده کنید.

79 نظرات
 1. مانا می گوید

  من حدود ۴۶گیگ other داشتم و با روشای بالا الان ۲۸گیگ شده…چیکار کنم؟

  1. feripple می گوید

   شادی وخوشحالی

 2. Farzin می گوید

  واقعا عالی بود..تلگرامم ۴۵ گیگ کش داشت و حذف کردم همشو…مرسی

 3. shahab می گوید

  سلام.من تمام کارهای بالا رو کردم ولی گوشیم درست نشد.در حدود ۴ گیگ فایل other دارم.گوشیم ایفون ۶ پلاسه با حافظه ۶ گیگ.آخرش مجبور شدم ریستور کنم.ریستور کردم بک آپ رو برگردوندم باز ۴ گیگ اومد.فگکر کردم مشکل از بک آپه.بازم ریستور کردم و ایندفعه new iphone رو زدم ولی در کمال تعجب دیدم بازم ۴ گیگ و خورده ای فایل other دارم.در صورتی که گوشیم مثل روز اول خالیه خالی بود.
  ممنون میشم یکی کمکم کنه.در ضمن گوشیم جیلبریک هم نیست و ورژن ۱۰٫۳٫۱ روش نصبه یعنی آخرین ورژن تا الان که ۲۵ فروردین ۱۳۹۶ باشه.خواهش میکنم یکی کمک کنه.۱۶ گیگ چیزی نیست که ۴-۵ گیگش هم فایل other باشه.

  1. feripple می گوید

   سلام دوست عزیز
   حجم خود سیستم عامل رو حساب نمیکنید ؟؟!!؟؟

 4. محمد می گوید

  سلام دوست خوبم.تمام این مراحل رو طی کردم قبل از پرسیدنم. کش تلگرام من کلا ۴ مگ هست چون هرهفته خودش دیتاها رو پاک میکنه،در قسمت manage storage حجم برنامه ها به علاوه داکیومنت و دیتاشون اینطوره:۷۵۰مگ عکس،برنامه ها هم۵۰۰ مگ هستند. اما فضای استفاده شده ۷ گیگ زده شده، ios من هم ۹٫۳٫۳ هست.آیا ممکنه این حجم اشغالی مال ios باشه؟

  1. feripple می گوید

   خیر،حجم اشغالی،تفاوت حجم اصلی دستگاه با حجم Capacity در قسمت About هست
   امام حجم اشغال شده مربوط به اطلاعات شخصیست
   دستگاه جیلبریکه ؟
   ار فایل منیجر ها،دانلودرها وبرنامه های شخص سوم مربوطبه رمز گذاری تصاویرو فیلم ها و …

 5. محمد می گوید

  سلام،من حجم برنامه ها و دیتاهاشون باهم ۱ گیگ میشه حدودا اما میزنه ۷ گیگ حافظه پره، اون ۶ گیگ صرف چی شده و چطور میشه خالیش کرد؟ ممنون

  1. feripple می گوید

   سلام دوست عزیز
   مطلب رو کامل بخونید و انجام بدین
   اولین کاره که انجام میدین،گزینه ۸ رو پیش برید

   1. رضا آشوری می گوید

    آقا دمت گرم مشکل منم حل شد خیلی با حالی

 6. Reza می گوید

  سلام منم با این مشکل رو به رو شدم که همه ی حافظهی گوشی پر شده من بشتر روش ها رو رفتم اما روش اول رو باید بشتر توجه داشت چون نوع برنامه رو باید توجه داشد مثله گوشی خودم همه ی ١٢gb پر شد بود رفتم بخش میزان حافظه گوشی مجموعه برنامه و فضای که گرفت بود یکی نبود از روش اول برای اینستاگرام که حجم ٣٠mb بود و فضایی که اطلاعاتش می گرفتد ٢٠یا ٣٠ mb بود که مجموعه می شود ۵٠ یا۶٠ mb بعد از حذفش ٢۵ تا ٣٠ mb فضا رو باز کرد اما تلگرام فضای خود برنامهش ٢٧mb بود و فضایی اطلاعاتی که گرفت بود ١٠mb نوشته بود اما با حذفش نزدیک به ١٠ gb از ١٢ gb باز شد !!! تازه فهمیدم همه حافظه ی گوشیم رو تلگرام پر کرد اونم بصورت اطلاعاتی مخفی که بهش بصورت مستقیم بدست نمیاد

  1. feripple می گوید

   سلام دوست عزیز
   همانطور که در مورد ۶ عنوان شده ،تنها برنامه تلگرام و نسخه های دیگش،مدیریت حافظه کش از داخل خود برنامه امکان پذیره
   Telegram > Settings > Chat Settings > Cache Settings

 7. هادی می گوید

  سلام
  من اگر بکآپ و رستور رو انجام بدم برای فرار از سنگینی حجم گوشی تمام برنامه ها و اطلاعات کامل برمیگردن یا این وسط بعضی ها پاک میشن ؟
  مثلا تاریخچه برنامه ای مثل تلگرام یا واتس آپ یا مثلا یادداشت ها .
  ممنون

  1. feripple می گوید

   سلام دوست عزیز
   _ با برگردوندن بک آپ،همه چیز به حالت قبلی باز میگرده
   _ چت ها روی سرورهای هر شبکه ذخیره میشن،ولی فایل ها خیر(بدون برگردوندن بک آپ)
   لینک ترفند بهتر

 8. مجتبی می گوید

  این واقعا مشکل خیلی بزرگی برای آیفون هست که مثل گوشی آندرویدی کش نرم افزار ها رو نمیشه پاک کرد، حتما باید خود اپ رو پاک کرد،روش اول خیلی کاربرد نداره که نرم افزار ها رو پاک کرد چون خیلی خالی نمیشه ولی دم تلگرام گرم که تو خود نرم افزار خاصیت کش پاک کردن رو گذاشت، بک اپ گرفتن خوبه ولی گوشی من از ۱۱ گیگ حدود ۵ گیک خالی کرد بهترین راه اینه که گوشی خود را فقط ریست کنید و دوباره از اپل استور نرم افزار ها تون رو بگیرید، بک اپ گرفتن باعث میشه مقداری از حافظه ادرز برگرده

  1. feripple می گوید

   سلام دوست عزیز وسپاس از راهنماییتون
   این لینک رو هم مرور کنید

 9. SAEEDE می گوید

  سلام
  من مشکل حجم گوشی دارم ، وقتی که میخوام ری استور کنم میگه FIND MY IPHONE رو خاموش کن ، ولی اونجا پسوردم رو میزنم این ارور رو میده THERE WAS AN ERROR CONNECTING TO ICLOUD ، آی کلود و ساین اوت کردم که دوباره وارد شم همین ارور میده باز . راه حلی هست ؟

 10. erfan melody می گوید

  ali bod ra karet mc

 11. محمد11 می گوید

  با سلام وخسته نباشی.
  من می خوام از روش اخر استفاده کنم ریستور کردن.ولی نمی خوام سیو بازی هام (اخه بعضی از بازی ها رو تا مراحل بالا پیش بردم ) از بین بره راهی هست ؟ ممنون میشم اموزش بدین باتشکر

  1. Feripple می گوید

   سلام دوست عزیز
   راهی هست،بک آپ ایتونز بگیری و ریستور کنید ولی بعد از برگردوندن بک آپ مجدد،به حالت اولیه برمیگرده
   راه بعدی اینکه چک کنید بازی هااز گیم سنتر پشتیبانی کنن،ومراحل ذخیره شده باشه،اگه اینطور بود باخیال راحت ریستور کنید

 12. behshad می گوید

  میدونم اینارو میخواستم بدونم راهی واسه خریدicleaner pro هست؟؟؟؟؟ لازمش دارم

  1. Feripple می گوید

   وقتی دستگاهتون جیلبریک نیست،پس نمیتونید ازش استفاده کنید

 13. Behshad می گوید

  سلام دیوایس من جیلبریک نیس.میخواستم بدونم چجوری میشه icloa er proرونصب کنم یا از کجا بخرمش؟
  اگه میشه به ایمیلم ج بدید🤒

  1. Feripple می گوید

   سلام دوست عزیز
   ۲تا آموزش هست برای بدون جیلبریکی ها هست
   آموزش ۱
   آموزش ۲

 14. اميد می گوید

  سلام
  ببخشید من یک برنامه فایل دانلودر داخل ایپدم دارم که وقتی یک فیلم حجیم دانلود میکنم نمیتونم اون رو سیو کنم داخل البوم هام چون اصن همچین گذینه ای نداره
  میخواستم بپرسم چطور میشه من برم دیتا (اون فیلم حجیم)این رو از طریق کامپیوتر ببینم یا کپی کنم؟

 15. م ح می گوید

  من هم مشکل پر شدن حافظه رو دارم، کل حجم اپ ها یک گیگ میشه ، تلگرام هم مدام clear cash میکنم، تمام عکسها و فیلمها و موزیکها رو پاک کردم، هنوز ۱۱ گیگ فضای اشغال شده دارم

  1. vampire74 می گوید

   اگه از whatsapp استفاده می‌کنید، نرم افزار رو به آخرین نسخه ارتقا بدید

 16. Mohammad می گوید

  آقا هرکی تلگرام داره مطمئن باشه یکی از برنامه هاییه که حافظه ی زیادی رو تو خودش نگه میداره و باید برین تو settings خود برنامه بعد قسمت chat settings و بعد قسمت clear cach هر چی هست رو پاک کنین بعد میبینین چقد از حافظه خالی میشه .
  من خودم ۶ گیگ پرشده بود و نمیدونستم.

  1. Feripple می گوید

   ممنون
   البته با توجه به گروه ها و فایل های شخصی باید اینکار رو انجام داد-چون دقیق مشخه که شما میتونید چت ها،تصاویر،فیلم ها،فایل ها و … هر گروه رو به صورت جداگونه یا به طور کلی حذف کنید

 17. اشكان می گوید

  سلام من ایفون سیکس دارم،یکی ویس هایی رو که ظبط کرده بودم رو پاک کرده از قسمت voice memos چجوری میتونم بر گردونمشون خواهش میکنم سریع جواب بدید این ویس ها مسعله ی مرگ و زندگیه

 18. میثم می گوید

  همه کارارو کردم ولی هنو other پره… مونده گزینه آخر 🙁

 19. mh می گوید

  سلام
  میشه لطفا بگید چطوری دو تا اکانت تو اینستاگرام داشته باشم؟ منظورم اینه که اپ اینستا ۲ چی بود؟

 20. dori می گوید

  سلام و خسته نباشید
  خواستم بدونم چرا وقتی عکس های camera roll رو که باز میکنم مات هستند و پایین سمت راست یه دایره هست که داره لود میشه اگه اینترنت نداشته باشم که اصلا عکس هام باز نمیشه
  میشه لطف کنید بگیدکه مشکلش چیه و چه جوری درست میشه

 21. faeze می گوید

  وقتتون بخیر، آیپد ایر من ١۶ گیگه، و ios7- میخوام ios9 رو فعال کنم ولی همش بهم error میده که حافظه پره . حجم برنامه هامو توی usege که میبینم تعجب میکنم، مثلاً پر حجم ترینش تلگرامه که ٢.١ gig حجم گرفته و رفتم همه ی چتا و عکسا و فیلمارو پاک کردم حتی خیلی از contact رو پاک کردم ولی هنوز همون ٢.١…. به نظرتون چیکار باید بکنم؟؟؟؟؟ چون حتی واسه یه عکس گرفتن هم بهم ارور میده… ممنون میشم راهنماییم کنید

 22. ramnas می گوید

  اونایی که گوشیشون جیلبرک نیست چطور قسمت other رو پاک کنن؟

 23. SAjjAD می گوید

  من الان ۱۰ گیگ other دارم!

 24. hamed می گوید

  سلام امید جان ، ممنون از راهنماییت ، من تو تونگبو trash رو زدم ولی الان سه ساعت و نیمه رو ۹۵% وایستاده ، مشکل چیه به نظرت؟

 25. مهدی می گوید

  یکی از این معضلات اصلی برنامه های پیام رسانن. من خودم تلگرامم حجم خیلی زیادی اشغال کرده بود که توی usage هم مقدارشو نزده بود.
  خلاصه کمبود حجم توی ایفون ۱۶ داشت دیوانه ام می کرد که رفتم توی تلگرام، ستینگ، چت ستینگ، کش ستینگ کلیر کش.
  برای من که چهار گیگ خالی کرد:-o

 26. Spring می گوید

  سلام ،ممنون میشم راهنماییم کنید
  آیپد من جیلبرک نشده ،به استورهای ایران هم دسترسی ندارم،میخواستم بدونم راهی و یا برنامه ای در app storeبرای پاک کردن و سبک کردن قسمت other هست؟ نمیتونم دستگاه رو restore کنم چون میترسم که وایبر و تلگرام از کار بیفته،چون دسترسی به خط موبایلم ندارم،لطفا راهنماییم کنید،ممنونم

 27. morteza می گوید

  یک روشو شما جا انداختی که این روش به سیو ها و اطلاعات حیاتی دست نمیزنه اینه که از تنظیمات وارد قیمت reset بشی و گزینه دوم که کل اطلاعات و پاک میکنه و آیفون شما رو از صفر بالا میاره میزنی البته باید قبلش بک آپ از دوایس و اپ هاتون بگیرین و در آخر ریستور بک آپرو میزنید همه اطلاعات برمیگرده و حافظتون تا چند گیگ حتی خالی میشه من این کارو هر ۲ ماه انجان میدم واقعا جواب میده

 28. iHs می گوید

  از برنامه ی idoctor device استفاده کنید

 29. محمد می گوید

  با سلام و خسته نباشید

  مدتی پیش تعداد ۵۰۰ کلیپ به گوشیم اضافه کردم با نرم افزار Wondareshare Itunes
  ولی با هر نرم افزاری که وارد میشم و میخام پاکشون کنم بهم اجازه نمیده! علتش چیه ؟
  راست کلیک رو فایل میکنم دیلیتش خاموشه
  از داخل گوشی هم پاک نمیشه

  1. iReza Grand می گوید

   با همون برنامه ای که ریختید باید پاکشون کنید

   1. محمد می گوید

    این کاری که میگین رو هم قبلا انجام دادم ولی نمیدونم چرا پاک نمیشن!!!

 30. mohammad می گوید

  سلام وخسته نباشید . من بعد از حدود دو سال دوباره دارم از ios استفاده می کنم قبلا توی itools توی تب اپلیکیشن روبروی هر برنامه سه گزینه uninestal – backup – browser وجود داشت . ولی العان گزینه browser که خیلی هم کاربردی بود حذف شده . با این وجود چطوری میتونم به فایلهای سیستمی برنامه ها دسترسی داشته باشم؟

  1. DaniyalNDRM می گوید

   سلام
   با توییک ifile یا نرم افزار های دیگه مثل ۲۵pp یا tongbu

 31. iHs می گوید

  میتونید إز برنامه ی kruptos استفاده کنید

 32. soheil می گوید

  من به اونایی که جیلبریکند توییک cacheclearer و diskpie رو توصیه میکنم. cacheclearer مواردی به زیر delete app توی ستینگز اضافه میکنه که میتونید راحت کش برنامه هایی که داکیومنت زیاد دارند رو پاک کنید. diskpie بدرد دیدن فایل های سیستمی به ترتیب پرحجم به کم حجمه که میشه فایل های پرحجمی که خودتون اضافه کردید پاک کنید
  icleaner هم توییک خوبی واسه پاکسازیه

 33. داریوش می گوید

  سلام توییک Icleaner pro از کدوم سورس باید تهیه بشه. من وقتی سرچ می کنم تو hackyouriphone و biteyourapple ژیدا می شه ولی تو bigboss فقط icleaner پیدا می شه. لطفا راهنمایی کنید.

  1. DaniyalNDRM می گوید

   سلام
   دوست عزیز داخل سورس repo.hackyouriphone.org موجوده بررسی کردم

 34. يلدا می گوید

  سلام من خیلی از برنامه های گوشی رو پاک کردم اما حجمی بهم اضافه نشد .فقط پاک شدن و هنوز مقدار usage همونه

  1. DaniyalNDRM می گوید

   سلام
   با icleaner pro چک کنید

 35. مى می گوید

  قرقره ی خوبی بود

 36. ميلاد می گوید

  داداش میخواستم بدونن چطورى میتونم فایل تصویرى تو سطل زباله لپ تاپ اپلمو پاک کنم نمیزاره پاکش کنم

  1. احمد می گوید

   لاگ اوت لاگ این کنین و دوباره سعی کنین به پاک کردن.

 37. imahmoud می گوید

  من تمام این کارا رو کردم ولی فایده نداره،ده گیگ از حافظه هنوز توو otherهست-با semi restoreمیتونم به همین نسخه ریستور کنم؟(ipad mini jailbreak 7.1.2)

 38. yasmin می گوید

  خیلی ممنون.برای مک چطوریه؟

 39. Ali می گوید

  با سلام برنامه clean رو از اپ استور بگیرید همین کارو انجام میده

 40. قاسم می گوید

  با سلام
  یه راهی دیگه هست با iTools برید قسمت Advanced بعد Crash log هر چی فایل هست رو پاک کنید بجز ۴تا فولدر داخل فولدرها هم پاک کنید بعد میبینید که خیلی از فضای گوشی آزاد میشه ..
  در ضمن هر چند روزی اینکارو کنید و همه فایل ها رو پاک کنید ..
  این فایل ها مربوط به هک هایی هست که استفاده میکنید و مشکلی هم نداره که پاک بشن ..

 41. moein می گوید

  درود
  ۱٫ نصب توییک iCleaner Pro برای جیلبریکی ها
  ۲٫Clear Trash کردن در Tongbu

 42. mohamad می گوید

  من تمام این راهها رو رفتم، نمیشه. از ۴ گیگ فضای اشغال شده فقط ۵۰۰ مگ آزاد شد. با تانگبو ،آی کلینر. رستور ووووو نشد دادا نشد

 43. parviz می گوید

  من iCleaner Pro رو قبلا خریداری کردم میشه بگید با حذف این فایلها توسط این توییک در قسمت other آیا به برنامه های نصب شده روی دیوایسم آسیبی میرسه یا نه؟ فایلی رو از برنامه ای همینجوری پا نمیکنه که اون برنامه دیگه کار نکنه یا چیزی ممنونم میشم جواب بدین.

  1. بهراد می گوید

   به برنامه ها خیر ، اما فایل سیو بازی ها (میتونید در برنامه تنظیم کنید) و کش مرورگر ها و … پاک می شوند

  2. parviz می گوید

   ممنون از پاسخگوییتون ینی اگه مثلا تو یه بازی چند مرحله ایش رو رد کرده باشم این میاد اونو حذف میکنه؟؟ درست متوجه شدم؟ یه آموزش از این توییک هم اگه میشه بزارین خیلی کاربردیه کارای زیادی میکنه مث همین غیرفعال کردن توییکا.

 44. محمد می گوید

  ba salam… tooye macbook bayad chikar konam…. 20 gig others daram chetori pakeshoon konam???

 45. amir hossein می گوید

  jenab lotfan barname cm security ro ham moarefy konid behtarin rah baray az bein bordan cash ha hast

 46. Mohammad می گوید

  سلام دوستان اینجا جاش نیست ولی یه سوال کوچیک ایا اپل تی وی قابل جلبریکه؟ اگه هست بعد جلبریک چه کارهای میشه باهاش کرد؟

  1. على می گوید

   بله به سایت firecore.com مراجعه کنید

  2. Mohammad می گوید

   دوست عزیز آقا علی بابت راهنمایی تون خیلی ممنون ولی رفت سایت هیچی سر در نیاوردم میشه یکم بیشتر راهنمایی کنید یا بگید بعد جلبریک چه کاری میشه باهاش کرد که قبلا نمیتونستیم ممنون؟

 47. محمد می گوید

  عالی بود دوسته من

 48. omidmodiri می گوید

  سلام. خسته نباشین. چرا اینقدر میپیچونی قضیه رو. وارد تونگبو بشید بعد اون سطل اشغال رو بزنید.خودش همه رو ردیف میکنه. با سپاس من چن روز یه بار این کارو انجام میدم.

  1. حميدرضا می گوید

   سلام
   وارد تانگبو نسخه ی ایفون بشیم یا نسخه ی کامپیوتر؟
   سطل اشغاله کجا هست؟

  2. omidmodiri می گوید

   داش گوشیتو وصل کن به سیستمت . بعد تونگبو رو باز کن .http://upload7.ir/imgs/2014-03/54817597495776651943.jpg

  3. حميدرضا می گوید

   ایول واقعا ممنونم،این مشکل برای من جدی شده بود .حجم other گوشیم ١١ گیگ شده بود که با این روش الان شد ٢ گیگ!
   مرسی

 49. moh3en می گوید

  برای بیشتر برنامه ها حجم عکسایی هست که uploadمیکنیم و سیو میشه… یه سِوال ذاشتم از mycomtperکه وارد غکس های گوشی میشم۵تا فایل هست که ۱٫۰۲حجم داره propertiesمیگیرم اسمشlocal diskهست اینا چیه وچجوری پاک میشه؟؟؟؟

 50. moh3en می گوید

  روش اخر خیلی جالب بود!!!!!!!!

  1. بهراد می گوید

   روش آخر تیر آخر بود که بجز این راه ها راه دیگری موجود نیست.

   با سپاس

 51. M.A می گوید

  ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.