تبلت پر حرف و حدیث آیپد پرو به همراه کیبورد فیزیکی و قلم دیجیتال معرفی شد

بالاخره پس از ماه‌ها شایعه‌بافی، دستگاه آیپد پرو رنگ واقعیت به خود دید. آن هم در شرایط و کنفرانسی که طبق سنت انتظار نمی‌رفت خبری از آن شود. تبلتی با ۱۲.۹ اینچ انداره که بنا به ادعای اپل، قدرتمندترین آیپد تولید شده تا به امروز است. رزولوشن ۲۷۳۲ در ۲۰۴۸ پیکسلی این صفحه نمایش در کل ۵.۶ میلیون پیکسل را در خود جای داده است.

 

canvas_large_2x

 

در قلب آیپد پرو پردازنده‌ی A9X تعبیه شده است. چیپی با قدرت پردازش ۱.۸ برابر قدرتمندتر از چیپ آیپد ایر ۲. بهبود تنها در بخش قدرت پردازشی خلاصه نشده و قدرت پردازش گرافیکی نیز تا دوبرابر سریع‌تر شده است. شاید این آمار و ارقام کمی برایتان مبهم باشد. اگر چنین است، برای آن که قدرت آیپد جدید را درک کنید، به حرف اپل استناد می‌کنیم. قدرت پردازشی آیپد پرو بیشتر از ۸۰ درصد کامپیوترهای تولیدشده‌ی امسال و قدرت گرافیکی آن بیشتر از ۹۰ درصد آن‌هاست. اعدادی که برای یک تبلت بسیار چشم‌گیر هستند. گردآمدن چنین قدرتی در قالب یک تبلت، موجب پا به عرصه گذاشتن اپلیکیشن‌ها و بازی‌هایی خواهد شد که تا به امروز تنها در کامپیوترهای دسکتاپ وجود داشتند. اگر قدرت این تبلت را با  قدرت آیپد نسل نخست مقایسه کنید، ۳۶۰ برابر قدرت بیشتر خواهید دید.

 

bigger_app_experience_large_2x

 

شاید سوال شود که برای دستگاهی با این اندازه‌ی صفحه نمایش و قدرت پردازشی، باطری می‌تواند پاسخگو باشد؟ اپل در آیپد پرو بهینه‌سازی‌ها را به میزانی رسانده که می‌توانید به مدت ۱۰ ساعت مداوم از آن استفاده کنید.

 

fast_wireless_large_2x

 

یکی از نکات جالب در مورد آیپد جدید اسپیکرهای آن است. در هر چهار گوشه‌ی آیپد پرو اسپیکر کار گذاشته شده است که موجب تولید صدای استریو می‌شود. صفحه نمایش بزرگ‌تر، صدای استریو، و فدرت پردازشی و گرافیکی را در کنار یکدیگر بگذارید تا با محصولی همه فن حریف در رده‌ی سرگرمی طرف باشید. اما اگر فکر می‌کنید همه چیز در سرگرمی خلاصه می‌شود در اشتباه هستید. اپل به کمک دو وسیله‌ی جانبی، دستگاه آیپد را کاربردی‌تر از هر زمان دیگری کرده است.

 

نخست کیبورد فیزیکی هوشمند ادغام‌شده با اسمارت کاور به نام Smart Keyboard. کیبورد به صورت الکترومغناطیسی و از طریق آهنربا به بدنه متصل می‌شود. بدون نیاز آن که به اتصال باطری‌خوری نظیر بلوتوث نیاز باشد. فناوری‌ای که در ساخت کلیدهای کیبورد به کار رفته است همانی است که روی مک‌بوک سراغ داریم. اطلاعات از همان پورت مغناطیسی تبادل می‌شوند و سازگاری کاملی بین این قطعه و کیبورد نرم‌افزاری می‌توان دید. Smart Keyboard به طور خاصی برای آیپد پرو طراحی شده است.

 

smart_keyboard_large_2x

 

اما شاید مورد جالب‌تر قلم هوشمند اپل با نام Apple Pencil باشد. وسیله‌ای که برای اپل یک سنت‌شکنی محسوب می‌شود. استایلوسی که آیپد به محل تماس، نیروی واردشده از طریق آن و زاویه‌ی تماسش حساس است و می‌تواند آن‌ها را پردازش کند. حس واقعی نوشتن و نقاشی‌کردن روی آیپد را به کمک قلم Apple Pencil می‌توان تجربه کرد. باطری این وسیله تا ساعت‌ها دوام می‌آورد تا شما را حین کار معطل نگذارد. دقت کار این قلم به حدی است که می‌تواند هر پیکسل صفحه نمایش را به تنهایی انتخاب کند.

 

apple_pencil_large_2x

 

در حال حاضر روی اپلیکیشن های پیش فرض، و در آینده‌ای نزدیک روی اپلیکیشن‌های بیشتری می‌توانید از اپل پنسیل استفاده کنید. نخستین محصولاتی که دایره‌ی پشتیبانی افزود می‌شوند سری آفیس هستند. برای مثال در پاورپوینت می‌توانید اشکال مختلفی کشیده و آن‌ها را به شی‌های دیجیتالی تبدیل کنید. اما شاید شنیدن خبر همکاری ادوبی با اپل برای تولید اپلیکیشن‌های مناسب با اپل پنسیل مورد جالب‌تری باشد. ادوبی به تولید محصولات قدرتمند گرافیکی شهره است و بهتر از هر شرکتی دیگری می‌تواند مزه‌ی استفاده از این عضو جدید خانواده‌ی اپل را به کاربران بکشاند. اتفاقی که در آینده‌ای نزدیک خواهد افتاد. برای مثال اپلیکیشین Adobe Photoshop Fix این شرکت می‌تواند تصاویری در حد ۵۰ مگاپیسل را روی آیپد جدید ویرایش کند.

 

ipad_pro_large_2x

 

آیپد پرو در سه رنگ طلایی، خاکستری فضایی و نقره‌ای عرضه خواهد شد. ظرفیت پایه از ۳۲ گیگابایت آغاز خواهد شد و قیمت مدل‌های ۳۲، ۶۴ و ۱۲۸ گیگابایتی به ترتیب ۷۹۹، ۹۴۹ و ۱۰۹ دلار خواهد بود. همانطور که پیش از این نیز گفته بودیم، وسایل جانبی آیپد پرو به طور مستقل به فروش خواهند رسید. کیبورد فیزیکی اشاره‌شده ۱۶۹ دلار و قلم اپل پنسیل ۹۹ دلار قیمت خواهد داشت. فروش این محصولات از نوامبر آغاز خواهد شد.