site hit counter

۳D Touch ؛ لوبیای سحرآمیزی که اپل در خاک آیفون ۶s کاشته است

پردازنده‌ی A9، دوربین ۱۲ مگاپیکسلی، قابلیت فیلمبرداری ۴K؛ همه‌ی اینها خوب است اما بیایید صادق باشیم، تنها نقطه‌ی پر رنگی که در آیفون ۶s و ۶s پلاس وجود دارد، فناوری ۳D Touch است. برای درک هرچه بهتر این تکنولوژی، بهترین راه تا به الان، تماشای فیلم کنفرانس معرفی آیفون ۶s از سوی اپل است. به جز این فیلم، اکثر راهنماهایی که تابحال منتشر شده اند، به صورت متنی هستند و درک مفهوم این تکنولوژی از طریق مطالعه‌ی آنها، کاری سخت و دشوار است.

 

در این مطلب در اپل اپس قصد داریم تا ابعاد مختلف این تکنولوژی جدید را معرفی کنیم و ببینیم اصلا ۳D Touch ارزش این همه توجه را دارد یا خیر؛ با ما همراه باشید:

 

۳D Touch چیست

خرید گیفت کارت آیتونز

بهترین تعریف از ۳D Touch را خود اپل ارائه داده است: “ما با استفاده از ۳D Touch، بعد جدیدی را به صفحات لمسی اضافه کرده ایم.” اما اشتباه نکنید، منظور اپل این نیست که شما میتوانید بر روی هوا محتویات تاچ اسکرین را ببینید و یا آنها را لمس کنید. درواقع نوک پیکان این بعد جدید، به سمت داخل صفحه نشانه رفته است و تمام تفاوت تاچ اسکرین دارای ۳D Touch با صفحات دیگر در این است که علاوه بر حرکت انگشت کاربر بر روی صفحه به سمت چپ و راست و بالا و پایین، فشار انگشت کاربر نیز یک جهت جدید محسوب میشود.

3D Touch ؛ لوبیای سحرآمیزی که اپل در خاک آیفون 6s کاشته است

با اضافه شدن ۳D Touch به نمایشگر لمسی، دیوایس میتواند مقدار فشار وارده به صفحه را محاسبه کند و بین یک لمس معمولی، یک لمس سطحی، یک لمس با فشار متوسط و یک لمس با فشار زیاد تفاوت قائل شود. مثلا دیده اید که در هنگام بازی کردن، شما براثر هیجان، فشار بیشتری را به صفحه می‌آورید. پیش از این، هرچقدر هم که فشار میدادید تاثیری در کنترل آن کاراکتر در بازی نداشت اما بعد از این و با خلق ۳D Touch، مثلا در هنگام پرش هرچقدر شما محکم تر فشار دهید، کاراکتر بیشتر خواهد پرید.

 

اگر فیلم کنفرانس را ببینید، در بخشی که ویدیوی معرفی ۳D Touch پخش میشود، صفحه‌ی نمایشگر به صورت مجموعه‌ای از سوزن ها نمایش داده میشود که کاربر هرچقدر فشار لمسش را بیشتر میکند، فاصله‌ی این سوزن ها با سطح زیرین‌شان کمتر میشود. درواقع آن سطح زیرین براساس نزدیک شدن و فاصله‌ی سوزن ها، نوع لمس کاربر را تشخیص میدهد و اطلاعات متفاوتی را به پردازنده ارسال میکند.

3D Touch ؛ لوبیای سحرآمیزی که اپل در خاک آیفون 6s کاشته است

البته باید توجه داشته باشید که این تنها یک تصویرسازی ساده برای این است که کاربران راحت تر با نحوه‌ی عملکرد ۳D Touch آشنا شوند. فیل شیلر در این باره گفته است که: “دستیابی به فناوری ۳D Touch بسیار بسیار سخت بوده است و به طور باورنکردنی‌ای نیاز به سرمایه گذاری عظیمی در بخش تولید داشته است.” بنابراین حتی بعد از کار کردن با ۳D Touch هم نباید انتظار داشته باشید که به طور دقیقی نحوه‌ی عملکرد آن را متوجه شوید.

 

۳D Touch چه کاربردهایی دارد

بعد از مالتی تاچ و عملیات سوایپ کردن، ۳D Touch بزرگترین نوآوری در زمینه‌ی صفحات لمسی محسوب میشود. در حال حاضر کارکرد اصلی ۳D Touch، ساده تر کردن اکشن های مختلف و راه های رسیدن به بخش های مختلف آی او اس میباشد.

3D Touch ؛ لوبیای سحرآمیزی که اپل در خاک آیفون 6s کاشته است

اپل در کنفرانس خود چندین قابلیت جدید که ۳D Touch به آی او اس اضافه میکند را نشان داد. به طور مثال:

 • کاربر میتواند با لمس آیکون برنامه‌ی اینستاگرام با فشار کم، منویی از گزینه های مختلف مانند جستجو و مشاهده‌ی پست های اخیر را مشاهده کند. سپس بدون اینکه دستش را از روی صفحه بردارد، بین گزینه ها با سوایپ کردن جابجا شود و گزینه‌ی مد نظر خود را انتخاب کند. در داخل برنامه نیز میتواند مثلا بر روی یک پست لمس با فشار کم داشته باشد، تا آن پست حالت برجسته پیدا کند و سپس با افزایش فشار میتواند آنرا تماشا کند، به اشتراک بگذارد و یا لایک کند.
 • کاربر میتواند با لمس با فشار کم بر روی آیکون نرم افزار دوربین، منوی شامل چندین گزینه را مشاهده کند. سپس میتواند مثلا با رفتن به گزینه‌ی گرفتن یک سلفی، به طور مستقیم دوربین را درحالت دوربین جلو باز کند و یک سلفی بگیرد.

3D Touch ؛ لوبیای سحرآمیزی که اپل در خاک آیفون 6s کاشته است

 • کاربر میتواند در لیست ایمیلها، بر روی یک ایمیل یک لمس با فشار معمولی انجام دهد تا آن ایمیل بر روی صفحه به حالت برجسته نشان داده شود، حالا کاربر اگر فشار را افزایش دهد به داخل آن ایمیل هدایت خواهد شد و اگر فشار را کمتر کند، به لیست ایمیل ها باز خواهد گشت.

 

به طور کلی میتوانیم قابلیت های ۳D Touch را در سه زمینه جمع بندی کنیم:

 • Peek and Pop: این اسمی است که خود اپل به این نوع استفاده از ۳D Touch داده است. Peek مرحله‌ای است که مثلا شما بر روی یک ایمیل لمس با فشار کم انجام میدهید و آن ایمیل برجسته میشود. سپس با افزایش فشار، آن ایمیل وارد مرحله‌ی Pop میشود و به طور کلی صفحه را میگیرد.

3D Touch ؛ لوبیای سحرآمیزی که اپل در خاک آیفون 6s کاشته است

 • Quick Actions: اکشن های سریع به مواردی گفته میشود که مثلا با فشار بر روی آیکون نرم افزارها، منویی از عملگرهای سریع نشان داده میشود. یا مثلا با لمس با فشار بالا و سوایپ کردن از لبه‌ی یک نرم افزار، به نرم افزار دیگری منتقل شوید.
 • تغییر حالت با افزایش فشار: مثلا در نرم افزارهای نقاشی یا یادداشت برداری از جمله اپلیکیشن Note، با افزایش فشار، اندازه‌ی قلم افزایش میابد و طرح پر رنگ تری کشیده میشود. یا مثلا در یک بازی، با افزایش فشار، تیرهای بیشتری به سمت دشمن پرتاب میشود.

3D Touch ؛ لوبیای سحرآمیزی که اپل در خاک آیفون 6s کاشته است

درضمن توجه داشته باشید که یک موتور taptic نیز در آیفون جدید و درکنار قابلیت ۳D Touch تعبیه شده است که به افزایش و یا کاهش فشار واکنش نشان میدهد. این موتور با ایجاد لرزش متناسب با آن نوع لمس، کمک میکند حس طبیعی تری در موقع لمس داشته باشید و بتوانید راحت تر تفاوت میان لمس های مختلف را متوجه شوید.

 

۳D Touch چه آینده‌ای دارد

مثال های بالا، سه نمونه از کاربردهایی هستند که در معرفی ۳D Touch نشان داده شدند. شاید با خود فکر کنید که چنین کاربردهایی چندان ویژه نیستند و یا مثلا با نصب توییک هایی مانند Velox میتوانید کارکردهای مشابهی را تجربه کنید. اما دست نگه دارید! این بزرگترین اشتباهی است که خیلی از کاربران و حتی کارشناسان این روزها انجام میدهند. درواقع همه‌ی ما باید طرز فکر خود را تغییر دهیم.

3D Touch ؛ لوبیای سحرآمیزی که اپل در خاک آیفون 6s کاشته است

در تیتر مطلب هم اشاره کرده ام که ۳D Touch مانند یک لوبیای سحرآمیز است که در بستر آیفون ۶s کاشته شده است. بنابراین نباید ظرفیت های این تکنولوژی را براساس مثال هایی مانند سه نمونه‌ی بالا قضاوت کنیم. ۳D Touch مانند معرفی آیفون است، اولین نسل آیفون مانند بذر لوبیا بود و امروز آیفون به مرحله‌ای رسیده است که چند قدم دیگر با سرزمین غول ها فاصله دارد.

 

بنابراین زمانی که درمورد ۳D Touch بحث میکنید، نباید بگویید که الان با آن چه کارهایی میتوان کرد، بلکه باید بگویید دو سال دیگر، چه نرم افزارها و بازی های جالبی با استفاده از آن ساخته خواهد شد. اپل API های مورد نیاز برای استفاده از ۳D Touch را در اختیار توسعه دهندگان و برنامه نویس های شخص ثالث هم قرار داده است و بزودی شاهد بازی ها و نرم افزارهایی خواهیم بود که از امکانات جدید بوجود آمده بهره خواهند برد و باعث شگفتی ما خواهند شد.

 

حال بیایید خلاقیت خود را آزاد کنیم؛ کمی تصور کنید. به نظر شما در آینده چه نرم افزارهایی با استفاده از ۳D Touch عرضه خواهند شد؟ با پیشرفت ۳D Touch در نسل های بعدی و وارد شدن آن به دیگر محصولات از جمله آیپد، قادر میشویم چه کارهایی با آی‌دیوایس های خود انجام دهیم؟

 

راستی کانال تلگرام اپل اپس راه اندازی شد .به يه جمع صميمي و دوستانه پر از ترفند ٫ اپ ، آموزش، والپيپر و ويديوي اپلي بپیوندید ☝️😉https://telegram.me/appleappsir منتظرتون هستيم😘😘😘
 
10 نظرات
 1. farzad می گوید

  واااااااااااااااااااااااااااااو
  فوق العادس اصلا غیره قابل باوره@_@
  چطوری به همچین چیزی رسیدن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  واقعا شاهکاره!!!

 2. sasan3 می گوید

  Arashاحتمالا با توییک هم میشه اگرم نشه اپدیت توییک بیاد میشه ما که از خیر توییک گذشتیم رفتیم ۹٫۱ بتا۲✋

 3. arash می گوید

  اقا اینکه روی یرنامه میانبر باز میشه مثل اینستاگرام یا لیست مخاطبین ک نیاز نباشه برنامه به صورت کامل باز بشه روی ایفون ۶ ۶p 5s اجرا میشه یا حتما باید ۳D touch باشه>؟

  1. iReza Grand می گوید

   خیر، فقط با ۳D touch عمل مبکنه

 4. Samipple می گوید

  این خیلى خوبه و تا دو سال اینده خوب تر خواهد شد و روی همه گوشى ها میاد
  در رابطه به باترى به نظرم اپل میخواد تو ایفون ٧ که دیگه چیزى نداره مثلا ظرفیت باترى رو افزایش بده و قابلیت شارژ سریع بزاره و پیکسل هاى صفحه نمایش رو زیاد کنه و با همین تکنولوژى ۳d touch دکمه ایفون هم حذف میکنه و طراحى ایفون عوض میشه دقیقا همینا میشه.

 5. iilliya می گوید

  کاربردی نیست زیاد ؟؟ جالبه واقعا برای کسایی ک میخوان بازی کنن این سیستم خیلی جزابه !
  برای فردی مثل من که هر روز دارم ۴ تا ایمیل رو یک ب یک میل هاشو باز میکنم میخونم خیلی خوبه ک ه نخوام یکی باز کنم برگردم !
  من نمی دونم دیگه حتمی باید باطریش یک هفته برای بازی کار بده تا گیر ندیدن !
  باطری رو زیاد کنه بعد مجبوره قطر رو زیاد کنه همراهش وزن زیاد میشه بعد میگین باطریش خوبه ها ولی یکم گوشی سنگینه !
  بابا یکی از این کیس ها ک پاور بانکه بخر ببند ب گوشی

 6. کوروش می گوید

  اونقدر حساسیت داری که بشه برنامه ترازونوشت باهاش؟ برای اجسام سبک مثلا یدونه سیب یا ساندویچ – یک گوشی جدیدا طراحی شده که اینکارومیکنه اونم همین فن آوریو داره؟

  1. iReza Grand می گوید

   تابحال جایی به این موضوع اشاره نشده

 7. mosi می گوید

  جالبه ولی زیاد کاربردی نیست.بهتر بود باطری بهتر میکرد تا همش کنار پیریز نشینیم😏

 8. Hamid می گوید

  مثلا داخل یه بازی استراتژیک مثل جنگ ها صلیبی میشه با فشار دادن رو یه سرباز مثل کماندار را انتخاب کرد ولی وقتی فشار را زیاد کنی کل سرباز ها را انتخاب کند و انها را هر جا خواستی ببری بدون اینکه اول یک جا جمعشون کنی یا در یک بازی وقتی صفحه را لمس میکنی تیر میزنه ولی وقتی فشار زیاد بزنی بمب یا ارپی جی بزنه و یا حتی تو منو سیتینگ یه گزینه به اسم ۳d touch باشه و اونجا مثل بعضی برنامه ها معلوم کنی مثلا اگر میخوام سلاح عوض کنی باید متوسط یا هر چقدر دیگه تنظیم کنی و،……… و در برنامه ها مثل تقویم یه جایی باشه اگر یه کم فشار بدّی روز که خیلی دوست داشتی یا در اینده اتفاق میفته رو باز میکنه و میتانی ویرایشش بدّی یا هر هر کار دیگه ای بکنی. همچنین بهتره تو داخل ماجرا نریم که باید یه دفتر ۱۰۰۰۰برگ a3 پر کنی این تکنولژی خیلی جا داره و خیلی کارها میشه کرد . با تشکر که وقتتان را صرف خواندن نظر من کردین.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.