site hit counter

آیفون ۱۶ گیگابایتی؛ حرکتی استراتژیک یا اشتباهی احمقانه

در روز معرفی آیفون ۶اس و ۶اس پلاس، یکی از اتفاقاتی که بیش از همه نظرها را به سوی خود جلب کرد، حذف آیفون ۳۲ گیگابایتی و ادامه‌ی فروش آیفون ۱۶ گیگابایتی به عنوان مدل پایه بود. خیلی از کارشناسان و کاربران انتظار داشتند اپل مدل پایه را ۳۲ گیگابایتی اعلام کند و آیفون ۱۶ گیگابایتی به خاطره ها بپیوندد، اما اینطور نشد. حال سوالی که ذهن خیلی از افراد را درگیر خود کرده است این است که آیا ادامه‌ی فروش آیفون ۱۶ گیگابایتی، یک سیاست هوشمندانه از سوی اپل است یا یک اشتباه احمقانه که در طولانی مدت باعث از دست دادن کاربران خواهد شد. در این مقاله در اپل اپس سعی داریم به این موضوع پاسخ دهیم؛ با ما همراه باشید:

 

تحت تاثیر جمع اطراف خود قرار نگیرید

با توجه به آمارها خیلی از کاربران تلفن همراه هوشمند و دنیای اینترنت، نوجوانان و جوانان هستند. احتمالا شما و دوستانتان نیز در جمع خود، تلفن های همراه و تبلت های هوشمندی دارید که تا آخرین مگابایت حافظه‌ی آنها پر از عکس سلفی، نرم افزار و بازی های HD و موزیک های باکیفیت شده است. اما این موضوع نباید شما را گول بزند، درواقع همانطور که گفتیم، خیلی از کاربران دنیای دیجیتال نوجوان و جوان هستند، اما نه همه‌ی آنها!

 

خرید گیفت کارت آیتونز

درواقع تعداد زیادی از خریداران و مشتریان اپل را هم همین قشر باقی مانده، یعنی مردها و زنها میانسال و بیشتر از ۳۰ سال تشکیل میدهند که اکثرا هم در نقش پدر و مادر در جامعه فعالیت دارند. حال شاید موضوع روشنتر شده باشد: آیا پدر شما یا مادر شما حتی میتواند حافظه‌ی آیفون ۸ گیگابایتی را پر کند؟ آیا ظرفیت ۱۶ گیگابایتی برای این قشر از جامعه، یک مقدار کافی نیست؟

 

بله اپل هم بر همین مبنا تصمیم گیری میکند. درواقع با ارزشترین کمپانی جهان، بر مبنای بحث های اینترنتی و جمع های دوستانه تصمیماتش را اتخاذ نمیکند، بلکه تمام آمارهای فروش و آنالیزهای خود را جمع بندی میکند و سپس تصمیمات کلانی مانند ادامه‌ی فروش آیفون ۱۶ گیگابایتی را تایید میکند.

 

اپل خسیس است

بله این موضوع تاحد زیادی درست است، اپل حتی از کوچکترین سودها نظیر فروش بند کنترل اپل تی‌وی نیز نمیگذرد؛ اما اینکه انتظار داشته باشیم اپل بدلیل نقدینگی، سرمایه و اعتبار مافوق تصور ما، بخواهد از سود بیشتر چشم پوشی کند و سیاست هایش را بر مبنای قناعت بنا کند، فکر پوچ و باطلی است.

آیفون 16 گیگابایتی؛ حرکتی استراتژیک یا اشتباهی احمقانه

اپل سیاست های کلان خود را بر مبنای سوددهی بیشتر تعیین میکند و اتاق فکرهای کوپرتینو هرلحظه درحال تلاش برای افزایش بهره وری و سودآوری بیشتر هستند. در تصمیم برای ادامه‌ی ساخت آیفون های ۱۶ گیگابایتی نیز این موضوع را مشاهده میکنیم. درواقع اپل با حرکتی هوشمندانه و استراتژیک، کاری کرده است که کاربران جوان تر و خواهان حافظه‌ی های بیشتر، چاره‌ای جز خرید آیفون ۶۴ گیگاباتی نداشته باشند. فکر کنید اگر اپل آیفون ۳۲ گیگابایتی را همچنان تولید میکرد، آنگاه چند درصد حاضر بودند برای خرید آیفون ۶۴ گیگابایتی، ۱۰۰ دلار بیشتر بپردازند؟

 

اما حالا وقتی کاربر میخواهد آیفون جدیدی را خریداری کند، آیفون ۱۶ گیگابایتی برای او کافی نیست و او مجبور است مدل ۶۴ گیگابایتی را خریداری کند و این یعنی سودی نجومی برای اپل.

جمع بندی

حالا بعد از دقت بیشتر بر روی دو موضوع بالا، ابعاد این قضیه برای ما بیشتر روشن میشود. حذف آیفون ۳۲ گیگابایتی و ادامه‌ی فروش ظرفیت ۱۶ گیگابایتی به عنوان مدل پایه، دلایل اقتصادی و توجیهات منطقی قدرتمندی دارد و نمیتوان این قضیه را یک اشتباه توسط اپل نامید.

 

اما نظر شما چیست:

 • آیا ادامه‌ی فروش آیفون ۶اس ۱۶ گیگابایتی را با توجه به دلایل بالا درست میدانید؟
 • یا هنوز هم معتقدید که اپل تصمیم درستی را نگرفته است و در طولانی مدت این موضوع به اپل ضرر خواهد زد؟

 

راستی کانال تلگرام اپل اپس راه اندازی شد .به يه جمع صميمي و دوستانه پر از ترفند ٫ اپ ، آموزش، والپيپر و ويديوي اپلي بپیوندید ☝️😉https://telegram.me/appleappsir منتظرتون هستيم😘😘😘
 
3 نظرات
 1. reza می گوید

  خیلی ممنونم که همیشه توی سایتتون مارو از تمامی مطالب و کارهای اپل باخبر میکنین
  سایتتون همیشه عالیه

  1. iReza Grand می گوید

   لطف دارید رضا جان

 2. مرتضی می گوید

  اشتباهی احمقانه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.