site hit counter

آموزش استفاده از قابلیت Voice Command در مک

احتمالا اگر شما از محصولات اپل استفاده کرده اید ، با قابلیتSiri اشنا هستید یک دستیار هوشمند که به راحتی و با گفتار صوتی Hey Siri اماده انجام وظیفه میشود!

بعد از معرفی ویندوز ۱۰ و قرار گیری کورتانا در نسخه ی دسکتاپی این محصول (که تا پیش از این فقط در سیستم عامل موبایل وجود داشت) ، همگان منتظر بودند که همین اتفاق برای مک و Siri نیز بیافتد ، اما چنین نشد.

حال درآموزش مک پیش رو قصد داریم به شما ترفندی را بیاموزیم که میتونید تا حدودی جای خالی سیری و فرامین و دیکته کردن کلمات را بر روی مک پر کند.

خرید گیفت کارت آیتونز

البته در ابتدا یاداور شویم که این اموزش قابل استفاده بر روی OSX 10.11  و بالاتر خواهد بود.

آموزش استفاده از قابلیت Voice Command در مک

دیکته کردن کلمات در مک

برای شروع به کار ابتدا به منوی System Preference  واقع در منو  یا در Dock مک بروید ، سپس به بخش Dictation & Speech رفته گزینه ی Dictation  را On کنید و در قدم بعدی تیک گزینه ی Use Enhanced Dictation را زده و پیغامی مبنی بر اینکه ایا تمایل دارید که این قابلیت را استفاده کنید به شما نمایش داده میشود ، توجه داشته باشید این قابلیت برای استفاده ی بدون اینترنت ( که نظر ما هم استفاده از این حالت است) نیازمند دانلود ۱.۲ گیگ بایت دیتا است.

Screen Shot 2015-10-29 at 9.35.30 PM

پس از دانلود دیتا  به منو ی اصلی System Preference بازگردید و به بخش Accessibility بروید.

در صفحه ی باز شده و در سمت چپ ان منوی کشویی را خواهید دید که دارای چند بخش مانند Caption و … است از این منو بخش Dictaion  را انتخاب کنید ،  پس از انتخاب خواهید دید که در سمت راست صفحه چند گزینه برای شما نشان داده میشود.

Screen Shot 2015-10-29 at 9.34.42 PM

 

Screen Shot 2015-10-29 at 9.34.53 PM

در قدم اول تیک تمامی گزینه های موجود را بزنید سپس در حرکت بعدی و در پایین گزینه ی Enable the Dictation keyword phrase  یک Blank یا فضای خالی را خواهید دید.این بخش در اصل جایی است که شما با نوشتن یک جمله ی کوتاه سیستم دیکته کردن کلمات در مک را فراخوان میکنید (همان کاری که در ایفون و ایپد با گفتن Hey Siri انجام میدادید) برای مثال Hey Mac را تاپپ کنید.

Screen Shot 2015-10-29 at 10.20.44 PM

پس از انجام مراحل بالا سیستم دیکته کردن کلمات با صدا اماده ی به کار است.

 

شروع نوشتن کلمات با فرامین صوتی در مک

 

پس از انجام موارد بالا نوبت به شروع کار با فرامین صوتی مک به منظور نوشتن کلمات میشویم.

ابتدا یک فایل text را بر روی مک خود باز کنید ، سپس با انجام تغییرات لازم ( مثل از چپ به راست نوشتن ، چیدمان خطوط و ،،، ) Mac Cursor یا همان پوینتر موس یا ترک پد را در ابتدای خطی که میخواهید نوشته در ان قرار گیرد برده  و کلیک کنید سپس با گفتن فرمانی که در بالا از ان به عنوان پیشفرضmاستفاده کردیم یعنی  Hey Mac قابلیت   دیکته کردن کلمات را فرابخوانید.

بعد از این کار خواهید دید که با گفتن جملات به صورت واضح و درست ، شکل نوشتاری انها بر روی فایل تکست شما نقش خواهد بست و به راحتی و بدون نیاز به کیبورد و تایپ کلمات و تنها با گفتن انها مک زحمت نوشتن را برای شما میکشد!

جالب است بدانید که علاوه بر کلمات میتوانید موارد نگارشی همچون ویرگول ، کاما و … را نیز با گفتار خود به متن اضافه کنید.

مطمئنا با قدری تمرین و یادگیری تلفظ کلمات میتوانید به راحتی و با صرف زمان کمتر از این امکان ارزشمند در سیستم عامل مک نهایت استفاده را ببرید.

در انتها نیز یاداورشویم که متاسفانه در لیست زبانهای Dictation  ، فارسی وجود ندارد در صورتی که عربی به عنوان پیشفرض قرار گرفته ، امیدواریم که این موضوع در اینده توسط اپل مورد بازنگری قرار بگیرد.

 

راستی کانال تلگرام اپل اپس راه اندازی شد .به يه جمع صميمي و دوستانه پر از ترفند ٫ اپ ، آموزش، والپيپر و ويديوي اپلي بپیوندید ☝️😉https://telegram.me/appleappsir منتظرتون هستيم😘😘😘
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.